Sağlık

Adet Döneminde Karın Ağrılarını Hafifletmenin Yolları

 

Adet Döneminde Karın Ağrılarını Hafifletmenin Yolları

Adet dönemi, kadınlar için zaman zaman ağrılı ve sancılı geçebilmektedir. Regl döneminde sancılanmaların genel sebebi, rahim kaslarında meydana gelen kasılmalardır. Bu kasılmalara bağlı olarak ortaya çıkan ve dismenore adı verilen ağrılar, karakteristiktir.
Zaman  zaman adet dönemi karın ağrıları, rahim kasılmaları dışında bir sebepten de kaynaklanabilmektedir. Bu nedenlerin başında rahim ağzı kistleri, kadın cinsellik organlarında bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlar, miyom adı verilen iyi huylu tümörler gelmektedir. Adet sancısı, bazı durumlarda her zamankinden şiddetli ve dayanılmaz olabilir. Adet dönemi karın ağrısı, dayanılmaz boyutlarda hissedidiğinde altında yatan bir başka sebebin olup olmadığı bir uzman tarafından araştırılmalıdır.
Adet sancılanmalarına  çoğu zaman bulantı, kusma, baş ağrısı, kas ağrıları gibi durumların da eklendiği görülebilmektedir.
Adet sancısı nasıl geçer?
Adet sancısını geçirmenin en kolay yolu ılık bir duş almaktır. Duş, sancıları azaltarak, bedeni rahatlatacaktır. Bunun yanında adet sancılarına karşı nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar kullanılabilmektedir. Ağrı kesiciler de adet sancılarını geçirmekte etkin rol oynamaktadır.
Adet sancılarını doğal yollarla geçirmek isteyenler karın bölgesine sıcak  su torbası ya da sıcak havlu ile kompleks yaparak da ağrıları hafifletebilirler. Adet sırasında karın ağrıları, karnın alt bölgesine hafif masaj uygulanarak da geçirilebilir. Ayrıca ağrılar karşısında uzanarak, dinlenmek de oldukça faydalı olacaktır. Ancak sabahtan akşama kadar yatmaktan elbette bahsetmiyoruz. Aksine adet zamanlarında çok fazla istiharette bel ağrılarını beraberinde getireceği için, ev içinde zaman zaman yürümek ya da hafif tempoda yürüyüşe çıkmak adet sancılarını iyileştirmek için gereklidir.  Bu dönemde ayakların üşütülmesi ağrıları arttırabileceğinden, adet döneminde beden sıcak tutulmalı ve fiziki olarak yorucu faaliyetlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Ancak hafif egzersizler ve hareket, bedeni zorlanmadan yapılırsa adet sancılarını hafiflettiği de görülecektir.Adet Dönemi Karın Ağrısını Geçirmek için Çay tarifi
Adet döneminde karın ağrısı ve kramplarını geçirmenin yollarından birisi de sakinleştirici etkisiyle tarçından faydalanmaktır. Adet dönemi sancısını geçiren tarçın çayı hazırlamak için bir kupa suda bir tarçın çubuğu ile yarım limonun kabuğu kaynatılır. Bir taşım kaynatılan çay, ağzı kapalı olarak 5 dakika bekletilir ve sıcak şekilde tüketilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu