Teknoloji

Adil Kullanım Kotası Hızlı Dolmasının Nedeni Nedir?

Adil Kullanım Kotası Hızlı Dolmasının Nedeni Nedir? Adil kullanım kotasının hızlı bitmesi her kullanıcının yaşadığı sorunlardan bir tanesidir. Peki, kullanım kotasını hangi uygulamalar hızlı şekilde dolduruyor.

Adil kullanım kotası neden hızlı doluyor? Adil kullanım kotası son zamanlarda pek çok kişinin yaşadığı sorunlardan bir tanesidir. Adil kullanım kotası çabuk bitiyorsa yazımızı dikkatle okuyabilirsiniz. Adil kullanım kotasının çabuk dolduran konular kullanıcıların merak ettiği konular arasındadır. İnternet kotasını dolduran genel problemler;

  • İnternet üzerinden konuşmak,
  • Fazla indirme yapmak,
  • İnternet güncellemeleri,
  • İnternet üzerinden televizyon izlemek
  • Sosyal medyada fazla video izlemek,
  • Bilgisayara virüs bulaşması gibi nedenlerden oluşuyor.

AKK çabuk doluyor problemi bilgisayarda ya da telefonlarda ortaya çıkabilir. Kotayı hızlı bir şekilde dolduran uygulamalara gelin beraber bakalım.

İnternet Üzerinden Görüşme Yapılması

İnternet üzerinden sesli görüşme yapmak adil kullanım kotasının bitmesine neden olabilir. Evde internetten görüntülü görüşmeler kotayı hızlı bir şekilde bitirebilir. İnternet üzerinden yapılan görüşmelerle beraber sosyal medya da izlenen videolar da kotanın hızlı bitmesine neden olabilir.

Dosya İndirme

İndirdiğiniz dosyaların boyutu gözüktüğü gibi olmayabilir. Bu nedenle indirme yaparken gerekli çok dikkat etmelisiniz.

Güncellemelerin Yüklenmesi

Bazı program ve yazılımların kendilerini güncellemesi kotayı bitirebilir.  Bu nedenle otomatik güncellemeden kaçınmanız gerekir.

Sesli ve Görüntülü Görüşme Yapma

Görüntülü ve sesli sohbet kullanım kotasını dolduran konular arasındadır.

Online TV İzlemek

İnternet üzerinden TV izlemek kotayı hızlı bir şekilde bitirebilir. Bu nedenle internet üzerinden televizyon izlemeyi sınırlı hale getirmelisiniz.

Yazılım Sorunları

Adil kullanım kotası erken doluyorsa sorun virüs kaynaklı da olabilir. Bilgisayara yüklenen casus yazılımlar internet kotasını doldurabilir. Bu tarz durumlardan kurtulmak için antivrüs programı kullanmanız tavsiye edilir.

Kablosuz Modem Güvenliği

İnternetinize başka kullanıcılar girebilir. Bu konuya çok dikkat etmelisiniz. Kablosuz internet kullanıcıları Adil kullanım kotası sorunu yaşamamak için, güvenlik ayarlarını güncellemelidir. Başka kişiler tarafından modem şifresinin kullanılması internet hızınızı düşürecektir. Ayrıca adil kullanım kotasını da dolduracaktır. Yazımızda yer alan adımları okuyarak adil kullanım kotanızın dolmasını engelleyebilirsiniz. Adil kullanım kotanızın belirlediği kurallara uyarak sağlıklı bir şekilde internet kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu