Yaşam

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

 

Ülkemizde araç sayısı hızlı bir şekilde artış göstermesi sonucu insanların çeşitli nedenlerle yolda kalma oranları da artmıştır. Akü bitmesi bu sorunların başında gelmektedir.

Günümüzde yoğun ve hareketli iş temposundan dolayı insanlar kendileri ve özel işleri için boş vakit bulma konusunda zorlanmaktadırlar. Bu sebeple özellikle araç bakım ve kontrollerini yaptırma konusunda bazı eksiklikler göze çarpmaktadır. Bu sebeple akü bitmesi durumum oldukça sık karşılaşılan bir durum haline gelmektedir. Bu sebeple araç sahipleri akü takviyesi nasıl yapılır sorusunu oldukça fazla sormaktadırlar.

Bu sayede akü bitmesinden dolayı yolda kalan kişiler yapacakları akü takviyesi işlemi ile yola kaldıkları yerden devam edebileceklerdir. Gerekli akü takviye yöntemlerinin bilinmemesinden dolayı her gün yüzlerce araç yollarda sebepsiz yere beklemektedir.

Araçtan Araca Akü Takviyesi

Akü takviyesi işlemlerinde en güvenilir ve geçerli yöntem başka bir araçtan akü takviyesi alınması işlemidir. Bu sayede araçlarınız tekrara hareket edebilecektir. Ama eğer aküdeki genel bir sorundan dolayı arabanız çalışmıyorsa bu durumda akü takviyesi işlemi de bir işe yaramayacaktır. Akü takviyesi aşmaları ise şu şekilde gerçekleştirilmektedir;

Hem aküsü biten hem de takviyenin yapılacağı arabaların kaputları açılmaktadır. Daha sonra aküler üzerinde bulunan akü başlarının üzerinde bulunan plastik koruyucular kaldırılmaktadır. Öncelikle kablonun kırmızı ucunu boşalmış olan akünün + terminaline; daha sonra diğer ucunu dolu olan akünün + terminaline bağlama işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu aşamanda sonra ise akü takviyesi kablosunun siyah ucunu dolu olan akünün – terminaline ve kablonun diğer ucunu boşalmış akülü aracın kaportasında herhangi bir metal noktaya bağlanmalıdır. Aküsü dolu olan araç ilk önce çalıştırılmalı, daha sonra aküsü boşalmış araç çalıştırılmalıdır. Boş akülü araç çalıştıktan sonra ise boş olan araçtan başlayarak sökme işlemleri yapılmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu