Sağlık

Alerjik Egzama (Atopik Dermatit) Belirtileri Nelerdir?

Alerjik Egzama (Atopik Dermatit) Belirtileri Nelerdir? Atopik dermatit ciltte aşırı kaşıntı veren yaşam kalitesini oldukça etkileyen bir hastalık türüdür. Hastalar genellikle şikâyetinde kaşınmanın oldukça fazla olduğunu ve deride çatlama kızarma pullar halinde dökülmesinden yana şikâyetçilerdir.

Alerjik Egzama (Atopik Dermatit) Belirtileri Nelerdir? Atopik hastalığı ciltte kuruluğun fazla olduğunu gösterir. Her yaştaki bireylerde görülse de bebeklerde ve çocuklarda oldukça fazladır. Kızarıklık, şişme, kabarcıklarla birlikte çatlama ve kabuklanma oluşur. Bebeklerde başlayıp çocukluk dönemi esnasında kronikleşirken hastalık yaşları ilerledikçe hastalık seyrini azaltır ve iyice kaybolabilir.

Ülkemizde araştırmalara 5 ve 14 yaş aralığında çocuklarda oldukça fazladır. Zamanla ergenlik dönemi ile hastalık yok olabilir. Kız çocuklarında erkek çocuklarına göre daha fazla görülmektedir. Hijyenik büyüyen çocuklar kıyafetlerinin deterjan ve yumuşatıcı ile yıkanması sonucu hastalık ilerler. Yıkama talimatlarında kimyasaldan çok anti bakteriyel ürünler seçilmesi hastalığı hafifletir. Deterjanlı kıyafetler bebeklerde kızarıkların fazla olmasına sebep olur.

Bağışık sisteminin zayıflaması ile çocuklarda atopik dermatit ile birlikte saman nezlesi, alerjik astıma eşlik eder.

Atopik Dermatit (Alerjik Egzama) Belirtileri Nelerdir

Atopik dermatinin araştırmalar sonucu neden kaynaklandığı pek bilinmemektedir. Bu nedenle genetik yatkınlık olan bir hastalık olarak bilinir. Hastaların aile geçmişine bakılınca bu hastalığa yakınlık oldukça fazladır. Doktorlar hastalarına tanı koymadan önce geçmiş aile hikâyelerini sorarlar.

Derinin üst yüzeyindeki koruyucu bariyerlerin işlevinin filaggrin denilen proteinin yeterli miktarda var olması gerekir. Alerjiye yatkın olan hastalarda kuru bir ciltte ve enfeksiyonlu hastalıklara yatkın bir vücuda sahiptir. Çocuklarda görülen atopik dermatit hastalığında anne ve babaya soru sorulur. Sorulan cevaba karşılık anne ve baba da bu belirtiler var ise mutlaka çocuklarda da görülür. Tek ülkemizde olmayan bu hastalık dünya çapında da oldukça fazladır. Atopik dermatit yani alerjik egzama belirtileri şunlardır:

  • Ciltte yoğun derecede kaşıntı
  • Kızarıklık oldukça fazladır
  • Kuru ciltler
  • Cildin kaşınmaya bağlı olarak kabarcıklar oluşması
  • Deri üstünde kabuk bağlama ve buna bağlı döküntüler oluşması
  • Kaşınan yerin daha da çok kaşınması
  • Cildin iltihap toplaması
  • Cildin kaşınan yerlerde çatlama göstermesi
  • Çatlama olan yerlerde küçük kanamalar olması
  • Saçlı deride kesinlikle kepeklenme kızarıklık ve kaşıntı olması

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu