Sağlık

Ayak Hastalıkları ve Tedavileri        

Ayak bileğinden başlayarak parmak uçlarına kadar tüm ayak kemiği, eklemler, bağlar ve yumuşak dokuların bütün halinde uyum içinde işlev göstermesi, ayak sağlığı için gerekli unsurlardır. Farklı nedenler ortaya çıkan ayak hastalıkları, konunun uzmanı tarafından nedenleri ve sonuçlarına göre değerlendirilerek tedavi edilmelidir. Yaygın görülen ayak hastalıkları ve tedavi yöntemleri;

Ayak Hastalıkları ve Tedavileri        
Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Diyabete bağlı ayak sorunları

Kan şekerinin yüksek olması nedeni ile vücutta ayak ve diğer organlar giden kanın azalması damar yapısının bozulmasına ve sonucunda da ayak sorunlarının yaşanmasına neden olur. Diyabetik rahatsızlıkları bulunan kişilerin, ayak bakımına çok daha fazla özen göstermeleri ve yara, kesi gibi tedavisi uzun sürecek darbelerden korunması gerekir.

Ayak Hastalıkları ve Tedavileri        
Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Halluks Rijitus

Ayağın başparmağında ortaya çıkan sertleşme ve bükülme olarak sonuç gösteren ayak hastalığı olan halluks rijitus, genel olarak erişkinlerde görülmektedir. MTP ekleminde şişlik, ağrı ve çıkıntılı sertlik oalrak görülen hastalık röntgen sonucunda eklemdeki dejenerasyona ve büyüklüğe bağlı olarak ameliyat ile tedavi edilebilir.

Halluks Valgus

Ayak başparmağı ekleminde ikinci bir çıkıntı oluşması ve yine parmağın yana doğru eğilmesi ile ortaya çıkar. Özellikle eklem arteritinin bir sonucu olmakla birlikte taraflı ayak yapısı, yanlış ayakkabı kullanımı ya da düztaban olma gibi durumların etkisi ile oluşan rahatsızlık, uygun ortopedik destekleyici özelliğinde atel, ortez ya da ayakkabı kullanımı ile tedavi edilebilmektedir.

Tırnak Batması

Yaygın olarak görülen tırnak batması, ayak sağlığı açısından acı veren sonuçları ile bilinmektedir. Ayak parmaklarını sıkıştıran ayakkabı ve çorap kullanımı ile birlikte, ayağa alınan darbe ve yanlış biçimde tırnak kesimi ile ortaya çıkabilmektedir. Steril ılık tuzlu su ile yıkanan ayağa uygulanan antiseptik krem ve bandaj uygulaması ile düzelebilen tırnak batması enfeksiyonlu durumlarda uzman tarafından küçük bir operasyon ile tedavi edilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu