Yaşam

Bağırsak Kanserine Kalkan 10 Besin

Günümüzde bağırsak kanserine karşı özellikle korunmak isteyenler için tercih edilecek olan besinler vücudun kansere karşı savaşmasını sağlayabilir.

Kanser riskini azaltmak ve bağırsak kanserine karşı korunmak isteyenler için bağırsak kanserine kalkan 10 besin özellikle tüketilebilecek besinler arasında yer almaktadır.

  1. Kefir tüketimi özellikle bağırsaklar üzerinde etkilidir. İçermiş olduğu probiyotikler sayesinde bağırsağın sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.
  2. Yoğurt, bağırsak kanseri konusunda özellikle kalkan olabilecek on besin arasında yer almaktadır. Dost bakteriler açısından tüketimi oldukça önemlidir.
  3. Kuru baklagiller ve tahılların tüketimi gereklidir. Özellikle bulgur, nohut, kuru fasulye, yulaf, tam buğday ekmeği gibi besinlerin lif oranı oldukça yüksektir. Bağırsak hareketlerinin ve sindiriminin kolaylaşması açısından önemlidir.
  4. Turşu, içerisinde bulunan yararlı bakteriler bağırsak florasının korunmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda yüksek lif içeriğine sahiptir.
  5. Badem, çocuklarda ve ergenlerde özellikle tüketilmesi bağırsak bakterilerinin yararlı şekilde değişmesini sağlamaktadır. Bu nedenle bağırsak kanserini önlemek için tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.
  6. Ispanak, koyu yeşil yapraklı sebzeler arasında özellikle bağırsak üzerinde yararlı bakterilerin sayısını artmasına yardımcı olması nedeniyle tüketilmektedir.
  7. Elma, içerisinde bulunan çözünür lifler mide ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi konusunda etkili olmaktadır. Aynı zamanda posa içeriğinin yüksek olması da bağırsak florasının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi sağlamaktadır.
  8. Muz, bağırsak florası üzerinde olumlu etkisi bulunduğundan özellikle tüketilmesi gerekmektedir.
  9. Somon, içeriğinde Omega 3 bulunduğundan özellikle bağırsak dostu bakterilerin sayısını artmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bağırsak florasının sağlıklı bir şekilde oluşmasını sağlamaktadır.
  10. Hindistan cevizi yağı, bilimsel olarak yapılan araştırmalar sırasında özellikle Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan orta zincirli yağ asitleri vücudu daha az yorarak sindirimi kolaylaştırdığı belirlenmiştir. Bu nedenle bağırsak kanserine kalkan olan besinler arasında yer almaktadır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu