Sağlık

Baklavanın Yanında Ayran İçin

Bol şerbetli, enfes görünüşlü, ağızları sulandıran baklava, kadayıf, hint sarması, şekerpare gibi yiyecekler damaklarda bayram havası yaşatır. Mideye da bayram ettiren bu bol şerbetli tatlılar sağlık açısından da bazı riskleri içerisinde barındırıyor.

baklava
baklava

Şekerli olmaları nedeniyle ilk önce dişlerin çürümesine ve diş sağlığının bozulmasına neden olan bu tatlıların içerisinde bulunan yağlar, karbonhidratlar ve yüksek enerji değerleri de yağlanmaya, kilo almaya neden olur. Tatlıların bu olumsuz yönlerinden kurtulmak için de uzmanlar baklavanın yanında ayran içmeyi öneriyor.

Kulağa yabancı gelse de, tatlı ile tuzlu gibi iki zıt kavramın aynı anda tüketilmesi ilginç gelse de baklavanın yanında ayran içmek aslında kültürümüzde var olan ancak zamanla unutulan alışkanlıklardan. Ayranda bulunan tuz ve diğer maddeler baklavada bulunan yağın, şekerin daha hızlı yakılmasına yardımcı olduğu için hem kilo almayı engelliyor hem de vücuttaki şekeri dengeliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bilinçli bir tatlı tüketicisiyim , Tatlı türk geleneksel yemeklerinin başında geliyor elbette ikramlarında olmazsa olması yemekten sonra yenilen tatlılar kilo aldırmaya elverişlidir . Tatlının yanında ayran içmeyi daha önce duymuştum ayran ile birlikte tüketmek ayranın içerisinde bulunan laktik asit tatlının içerinde bulunan karbonhidratların baharatların şekerlerin yakılmasında ve metobolizmayı hızlandırmayı sağlıyor bu yüzden ayran hem sağlıklı hemde kilo aldırmıyor tatlı krizine girdikten sonra yaşanan olumsuzluklardan daha az zarar görüyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu