Ekonomi

Banka Konut Faizleri

Bankaların konut kredisi imkânlarından yararlanarak, sizlerde ev sahibi olabilirsiniz. Konut kredisi faiz oranları üzerinden dilediğiniz banka ile çalışabilirsiniz.

 Konut kredisi bankalar tarafından ev alacak kişilere tahsis edilen bir kredidir. Bu kredi verilirken, alınacak ev teminat olarak gösterilerek başvuru yapılabilir. Kredinin vadesi ise genellikle 5-30 yıl arasında değişmektedir. Konut kredisinden faydalanmak için, öncelikle almak istediğiniz eve karar vermeniz daha sonra bankalarla görüşmeniz gerekmektedir. Sizden evin fiyatının dörtte birini peşinat olarak vermeniz istenmektedir. Geriye kalan %75’i kredi olarak verilmektedir.

 

Evin %25’lik fiyatı için sizin peşinatınız olması gerekiyor, bankadan ise yalnızca %75’ini talep edebilirsiniz. Konut kredisi faizleri genel itibariyle bankadan bankaya değişmektedir. Seçtiğiniz bankaya göre, ödeyeceğiniz faiz oranı artabilir veya azabilir. Bunun için birkaç banka ile görüşme yapmanı sizin için daha avantajlı olabilir.

Banka Faiz Oranları

 Ev almak için banka konut faizlerine baktığımızda birçok bankanın genelde farklı faiz oranları sunduğunu görmekteyiz. Krediyi alacağınız vadeye göre de bu oranlar yine değişim gösterebilmektedir.

 • Birkaç bankanın konut kredisi faiz oranlarına baktığımızda;
  • Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Ziraat Katılım % 98 oranında konut kredisi faiz oranına sahipler.
  • Şeker Finans Bankası % 1,25 oranında konut kredisi faiz oranına sahiptir.
  • Yapı Kredi Bankası % 1,27 oranında konut kredisi faiz oranına sahiptir.
  • QNB Finans ve ING Bank, % 1,29 oranında faiz oranına sahiptir.

  ICBC Türkiye ve İş Bankası konut kredisi faiz oranları ise % 1,32 oranındadır.

Vadelerinize göre bankalardan konut kredisi almak için daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Faiz oranları dönem dönem değişebilmekte, bankalar konut kredisi faiz oranlarında indirim yapabilmektedir. Bu dönemleri göz önünde bulunduraraktan konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu