Yaşam

Banyo Fayansları Nasıl Temizlenir?

 

Evlerde en çok kirlenen alanlardan biri olan banyolarda özellikle banyo fayansları zaman içerisinde beyaz rengini kaybeder. Bunun için bazı püf noktalara ihtiyaç duyulur.

Banyo fayansları nasıl temizlenir sorusu ev kadınları arasında cevabı sıklıkla merak edilen sorular arasında yer alır. Bu soruya yanıt olarak sayılan pek çok yöntem vardır. Bu yöntemlerin büyük çoğunluğu işe yaramaktadır. Bazı insanlar banyo fayanslarını dışarıda hazır olarak satılan kimyasal malzemeler ile temizlemeyi tercih ederken bazıları ile doğal malzemeler kullanmayı tercih etmektedir. Genel olarak doğal yöntemler daha sık kullanılır. Bu kapsamda kullanılan doğal malzemeler içerisinde soda, karbonat, sirke, arap sabunu gibi ürünler ilk sıralarda gelir. Bunların her biri temizleyici özelliğe sahiptir.

Banyo Fayanslarını Temizlemenin Püf Noktaları

Banyo fayanslarının temizliği için dikkat edilmesi gereken ilk nokta fayanslara zarar vermeden temizlik yapmaktır. Bundan dolayı yüzey temizleyici gibi malzemeleri kullanmadan önce fayanslar temiz bir bez ile hafifçe silinmelidir. Eğer temizleyici kullanılacaksa kullanmadan önce mutlaka kullanma talimatının okunması önerilir. Aksi durumda beklenmedik sıkıntılar yaşanması söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra fayansları düzenli şekilde temizlemeye özen göstermek de önemlidir. Bu süre uzarsa bu durumda temizlikten alınacak olumlu sonuç daha düşük olacaktır.

Doğal Malzemeler İle Fayans Temizliği

Doğal malzemeler ile fayans temizliği için ilk olarak beyaz sirke kullanılabilir. Bunun için temiz bir kabın içerisine yarı yarıya oranla beyaz sirke ve su doldurulur. Daha sonra elde edilen karışım fayansın üzerine dökülür ve ardından fayanslar süngerin sert kısmı ile ovalanır. Yapılan işlemin ardından fayanslar ılık su ile yıkanır. Beyaz sirkenin haricinde çamaşır suyu ve karbonat aynı anda kullanılarak da fayansların beyazlaması sağlanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu