Eğitim & Kurs

Belgesel Film Nasıl Çekilir?

Belgesel filminde senaryo yazılması, belgeselin çekilmesi yetenek ve teknik isteyen uğraşlardır. Belgesel film nasıl çekilir sorusuna yanıt olarak detaylı bilgi vererek, bu zor uğraşın nasıl gerçekleştirildiğini anlatacağız.

Farklı tekniklerin olduğu, kendi içinde çok sayıda kriterin olduğu bu alanda çekim işleminin nasıl yapıldığı ve senaryonun nasıl yazıldığına dair bilgiler vereceğiz.

Belgesel Senaryosu – Anlatı – Sinematografi

  • İlgi alanı film çekimi olan kişilerin belgesel film nasıl çekilir gibi soruları sık sık sorduğunu duyuyoruz. Bu soruya ilk yanıt birinci aşama olan senaryonun yazımıdır. Belgesel senaryosu hazırlama iki boyutta oluştuğundan, ilk olarak bu bilgileri vererek teorik anlamda bilgi sahibi olmanızı hedefliyoruz.
  • Anlatı boyutu: Belgeselin görsellerle anlatılıyor olması, anlatı boyutu hakkında iyi derece bilgi gerektirir. Kişinin bu boyut hakkında yetersiz olması, çekmiş olduğu belgeselden istediği reaksiyonu alamamasına neden olabilir. Anlatım tekniklerinin belgesel çekiminden önce en iyi şekilde kavranmış olması gerekiyor.
  • Sinematografi: Görüntü yönetmeni tarafından uygulanan bu yöntem, kamera tercihlerinin ve görüntünün kaydı sırasında nasıl hareket edileceğinin bilgisini içeriyor. Gereken inceliğin bu konuda gösterilmesi en iyi belgesel film nasıl çekilir sorusuna verilecek yanıtlar arasında yerini alıyor. Mutlaka bu hususa dikkat edilmesi gerekiyor.

Belgesel Senaryosunda Aykırı Unsurlar

Çekilen belgesele dair bazı aykırı unsurlar bulunuyor. Yani aslında belgesel için geçerli olmayacak nitelikler üzerinden çekmiş olduğunuz belgeseli nitelendirmemeniz gerekiyor. Kitlesel olmasını beklemek, popüler olmasını beklemek gibi özellikler belgesel için aranabilecek nitelikler değildir. Aynı şekilde özlülük, yani dramatik olan şeylerin gösterilmemesi ya da gerçeklik, görülenin herkes tarafından bilinmesi gibi bir kaygı olmamalıdır. Belgesel filmi çekerken dikkat etmeniz gerekenler arasında bu hususları irdelememek olduğunu unutmadan, filminizi özgünce tamamlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu