Teknoloji

BOR MADENİNİN ÖNEMİ

Bor Madeninin Önemi

Bor tarihi 4000 yıl öncesine dayanan yaygın kullanım alanına sahip ısıya dayanıklı bir elementtir. Sümerler, Hititler, Eski Mısırlılar ve Romalılar bu elementi çok farklı alanlarda kullanmışlardır. Eski dönemlerde mumyalama işlemlerinde, altın işçiliğinde, cam yapımında kullanılan bor günümüzde askeriyede, bilgisayar sistemlerinde, inşaat ve otomobil sektörlerinde kısacası saymakla bitmeyecek birçok alanda kullanılmaktadır.

Türkiye bor madenlerinin fazlalığı açısından son derece zengin bir ülkedir. Ancak gerekli yatırımlar bir türlü yapılamadığından işlenmesi için yurt dışına satılmaktadır. Dolayısıyla hammaddesi bizden çıkan madenin tekrar yurda dönmesi külfetli bir işlemdir. Türkiye de yaşanan ironik durumlardan sadece biri olan bor madeninin değerlendirilememesi gelişim sürecimizin ne kadar yavaş ilerlediğini de gözler önüne sermektedir.

KULLANIM ALANLARI

Sürtünmeye ve ısıya son derece dayanıklı olan bor camlarda fiberglaslarda dayanıklılığı yükselttiğinden kullanım açısından avantaj sağlar. Seramiklerde çizilmeye karşı bor kullanılır. Temizlik malzemelerinde yumuşatıcı ve beyazlatıcı olarak kullanılan bor tarımda da toprağın temizlenmesi, gübreleme gibi çok yönlü olarak kullanılmaktadır. Bitki ve haşere öldürülmesinde yaygın olarak kullanılır. Metalürji alanında çeliğin sertleştirilmesi, dayanıklılığı yüzünden metal kaplamalarda kullanılır. Reaktörlerde, açma kapama kontrol sistemlerinde kullanılır. Ahşap malzemelerde bor kullanırsanız ömrü uzun olmaktadır. Borla çalışan arabalar konusu uzun süredir gündemi meşgul etmektedir. Bor hidrojeni depolar. Son yıllarda kozmetik ürünlerde de kullanılmaya başlanan bor güneş koruyucu kremler de nano borvit teknolojisi ile cildi radyasyona karşı koruyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu