Yaşam

Boza İçmenin Faydaları

Kış aylarının en aranılan içeceklerinden biri olan boza aynı zamanda besleyicilik yönünden de oldukça faydalıdır. Boza; irmik, su ve şeker karışımıdır. Son derece lezzetli ve besleyici olan bu içecek, Orta Asya’ dan beri geleneksel içeceklerimiz arasında yerini alır.

Boza, mayalı bir içecektir. Bu özelliği onun faydasını daha da arttırır. Özellikle demir, fosfor ve sodyum bakımından oldukça zengindir. İnsanların sağlığına etkileri nedeni ile de pek çok hastalık için doğal bir şifa kaynağıdır.

Öksürüğü Önler

Kış aylarında hava kirlilikleri çok daha fazla bir hal alır. Bunun sonucu olarak da kişilerin bağışıklık sistemi zayıflar. Buna soğuk havalar da eklenince hasta olmak adeta kaçınılmazdır. Özellikle çocuklar kış aylarında çok sık grip ile mücadele eder. Bunun sonucunda da öksürük yaygın olarak görülür. Eğer öksürüğü önlemede doğal yöntemler tercih etmek istiyorsanız; boza tam olarak size faydalı olacaktır. Çocuklarınıza bozanın faydaları konusunda yardım sunarak, öksürük problemlerini de ortadan kaldırabilirsiniz.

Emziren Kadınlara Fayda Sağlar

Emziren kadınlar, o dönem boyunca her yedik içtiklerine dikkat eder. Çünkü annedeki tüm mineraller, süt yolu ile çocuğa da geçer. Bu nedenle de bu dönemde anneler en sağlıklı gıdaları tüketmek ister.

Emzirme döneminde kadınların boza tüketmesi, anne sütünü daha sağlıklı bir hale getirir. Bu sayede bebeğin hastalıklar karşısında korunması da sağlanır. Ayrıca anne sütünü arttırması için de kadınlara boza içmesi önerilir.

Sindirim Sistemine Fayda Sağlar

İnsanlar, bozanın sindirim sistemine faydası nedeni ile sıklıkla tüketmek ister. Çünkü boza, doğal bir hazmı kolaylaştıran içecektir. Boza içen kişilerde midenin yorulması da ortadan kalkar. Ayrıca mide asitlerinin sağlıklı seviyede olması için de boza kullanılır. Bu sayede asitler yardımı ile bağırsakların temizlenmesi sağlanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu