Eğitim & Kurs

Çocuğunuza Yüksek Sesle Kitap Okumanız İçin 4 Neden

Çocuğunuza yüksek sesle kitap okumanız için 4 neden arasında özellikle dikkat dağınıklığını önlemek yer alır. Peki diğer nedenler nelerdir? Detaylar yazımızda..

Çocuğunuza yüksek sesle kitap okumanız için 4 neden denildiği zaman akla ilk olarak dikkatlilik gelir. Burada dikkat dağınıklığı çok olan çocuklar için bu durum ön plana çıkar.

1-) Çocuğu Kitap Okumaya Teşvik Etmek

Çocuğu kitap okumaya teşvik etmek amacı ile de yüksek sesle kitap okuyabilirsiniz. Bu yolla çocuk kitap ile bir bağlantı kuracaktır. Sonunda o da kitap okuma alışkanlığı ile tanışacaktır. Çocuklar eğer daha küçük yaşta kitaplarla tanışırsa onlara karşı daha çok duyarlılık geliştirirler. Bu da ilerde bol bol kitap okumalarında etkili olur. Bunun için onlara küçük yaşta kitapları sevdirebilir ve okuyarak da bu ilişkiyi güçlendirebilirsiniz. Bu alışkanlığı çocuklarınıza öğretmek ebeveynlere düşmektedir.

2-) Konsantrasyon Sağlama

Konsantrasyonu dağınık olan bir çok çocuk vardır. Çocuğunuza yüksek sesle kitap okumanın avantajları arasında doğrudan konsantrasyonu sağlamak da yer alır. Bu yolla çocuk konsantrasyon alanında meydana gelen sorununu da aşmış olacaktır. Özellikle de ders dinleme aşamasında konsantrasyon çok işe yarayan bir durumdur. Bu durum için bile ona yüksek sesle kitap okuyabilirsiniz.

3-) Dinleme Becerisini Geliştirme

Dinleme becerisi az ya da zayıf olan birçok öğrenci vardır. Özellikle çocuğunuz da bunlardan birisiyse eğer onu bu alışkanlıktan kurtarmak için yüksek sesle kitap okuyabilirsiniz. Böylece çocuğun zihni tamamen o kitaba yönelecektir. Çocuk bu yolla kitap ile daha çok bağlantı ve bağ kuracaktır. Çocuğunuza yüksek sesle kitap okumanın faydaları arasında özellikle dinleme becerisi de yer alır. Dinleme becerisi sadece okulda değil evde sizi dinlemesi açısından da önemlidir.

4-) Zihni Dinlendirir

Kitap okumak ve dinlemek doğrudan zihni dinlendiren bir etkiye sahiptir. Bu alanda kitap okumak dinlendirici etkisi ile çocuklara da çok fayda sunacaktır. Özellikle sağlıklı bir dinleme becerisi ile çocuğunuz bunun katkısını ilerde çok görecektir. Çocuğun aklında mevcut olan tüm kaygılar da bu yolla ortadan kalkacaktır. Çocuğa yüksek sesle kitap okumanın sonuçları arasında özellikle zihni dinlendirmesi ilk sırada yer alır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu