Yaşam

Çocuklar Doğru İletişim Kurma

Çocuklarla doğru iletişim anne babalar için oldukça önemli bir durumdur. Çünkü özellikle çocuklarla ilgili sorunların büyük bir çoğunluğu yanlış yapılan ya da hiç yapılmayan iletişimden kaynaklanmaktadır. Bu durum ise çocukların hayatında oldukça olumsuz durumların oluşmasına nende olmaktadır.

Hata yapmaktan korkan çocuklar anne ve babaları ile doğru bir iletişim kuramadıkları için daha farklı yollara başvurmaktadırlar. Hem sosyal hayatında hem de okul hayatında başarısı düşen birey git gide daha kötü hale gelmektedir. Bundan dolayı çocuklarla olan iletişimi oldukça iyi hale getirilmelidir. Zorlanıldığı durumlarda kesinlikle uzmanlara danışılmalıdır.

Kaliteli İletişimin Faydaları

Çocuklara iletişimin faydaları şu şekildedir. Öncelikle öz güvenleri artan çocuklar toplumda daha sosyal bir role bürünürler. Kendilerini daha rahat ifade edebildikleri için daha başarılı olmaktadırlar. Kaliteli iletişim sayesinde çocuklar hata yapsa bile bunu rahatlıkla ailelerine anlatmaktadır. Ve beraber çözüm yolları aranmaktadır. Kişisel gelişimi daha iyi olacağı için gelecekteki başarısına da olumlu etkisi olmaktadır. Ve en önemli anne ve çocuk arasındaki bağ çok daha kuvvetli bir hale gelmektedir. Sevildiğini, değer gördüğünü anlayan çocuklar çok daha başarılı olmaktadırlar.

Çocuklarla İletişimi Arttırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarla iletişimi arttırırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. İlk olarak; çocuklarınızla konuşurken onların gözlerine bakılmalıdır. Çocuklarınız sizinle konuşurken onları dikkatli bir şekilde dinlemen oldukça önemlidir. Saçma bile olsa çocuklarınızın görüş ve düşüncelerine saygı duyulmalıdır.

Çocuklarınıza verdiğiniz sözleri yerine getirme konusunda azami özen gösterilmesi oldukça önemlidir. Onunla konuşurken arada bir onunda fikrinin sorun bu onda önemli olduğu hissini arttıracaktır. Olumsuz durumlarda bile ondan bahsederken önce olumlu yanlarını söyleyin olumsuz yanlardan bahsederken mümkün olduğunca yumuşak bir üslup kullanmaya özen göstermelisiniz. Bütün bunlara dikkat edildiği zaman iletişimde başarı çok daha kolay gelecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu