Eğitim & Kurs

Çocuklarda Dil Gelişimini Desteklemenin Yolları Nelerdir?

Çocuklarda Dil Gelişimini Desteklemenin Yolları Nelerdir? Her ebeveyn çocukları için dil gelişimini destekleyeceğini pek çok aktivite yapıyor. Sizlere konu ile ilgili 5 öneride bulunacağız. Bu sayede çocuklarınızın dil gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Çocuklarda Dil Gelişimini Desteklemenin Yolları Nelerdir? sorusu hemen hemen her anne-babanın araştırdığı bir konudur. Çocuklarda öğrenmek, dil becerisine katkı sağlayan en önemli unsurudur. Dolayısı ile çocukların küçük yaştan itibaren dil gelişimini destekleyici oyunlar oynaması, geliştirici aktiviteler yapması ya da sosyal ortam oluşturması gibi başlıca önerilerde bulunabiliriz. Şimdi sizlere konu ile ilgili 5 öneride bulunacağız.

1-Sürekli Olarak Konuşun!

Çocukların dil gelişimi için en önemli etken anne-baba olarak sürekli çocuğunuz ile konuşmanızdır. Çocukların bir dili konuşabilmesi için ilk önce anlaması gerekir. Dolayısı ile söylediğiniz her şeyi tekrarlamanız önemli bir detaydır. Çocuğunuzun konuşmasını sağlayacak aktiviteler veya sohbet ortamı oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda ev içerisinde yemek yaparken çocuğunuzdan yardım etmesini isteyebilirsiniz. Örneğin; bir kaç kere havucu getirir misin? dediğinizde çocuk size havucu getirir.

2-Deneyimleri Artırmak Gerekir!

Bebekler kelimeleri hafızalarında depo eder. Kelimeleri kullanmadan anlamaya başlarlar. Bu süreçte çocuklarınızı farklı ortamlara sokmaya özen gösterin. Örneğin; AVM’de çocuk oyun alanları, sinema, süpermarket, kütüphane, tiyatro, sergi vb. farklı ortamlara sokun. Orada gördüklerini size anlatmasını isteyin. Bu sayede yeni kelimeler duyacak ve keşfedecektir.

3-Onlara Şarkı Söyleyin!

Çocuklarda dil gelişimi için bir diğer önerimiz ise şarkı söylemeniz olacaktır. Ancak sesinizi yükseltmeden şarkı söyleyin. Her çocuk müziği sever. Onlara çocuk şarkıları söyleyin. Bir süre sonra çocuğunuzun size eşlik ettiğini göreceksiniz. Şarkı söylerken alkışlamak, ayakları yere vurmak veya dans etmek gibi çeşitli hareketler yapabilirsiniz. Bu süreçte çocuğunuz sizi anlayacak ve size eşlik edecektir.

4-Çocuğunuzu Ödüllendirin!

Çocuğunuz size bir şey anlatmaya başladığında onu ödüllendirmeniz gerekir. Çünkü; bu ödül çocuğun konuşmasını sağlayan önemli bir etkendir. Örneğin; sokakta gördüğü bir köpeğe “havhav” dediğinde onu tebrik edici cümleler kurmalısınız. Örneğin; “Aferin kızım, evet o bir havhav” diyebilirsiniz.

5-Yüksek Sesle Her Gün Okuyun!

Yüksek sesle çocuğunuza kitap okumak, dergi okumak ya da internetten komik bir fıkra okumak çocukların dil gelişimine katkı sağlar. Onlara hikayelerde bulunan resimleri gösterin ve konuşmasını sağlayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu