Diyet

Çocuklarınızı Obeziteden Uzak Tutmanın Yolları

Çocuklarınızı Obeziteden Uzak Tutmanın Yolları

 

 

Çocuk ve ergen yetişkinlerde vücutta yağlanma oranı,büyüme ve cinsiyete bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple çocuk ve ergenlerde obezite teşhisi, yaş ve cinsiyet faktörlere bağlı olarak persantil eğrileri adı verilen çizelgeler yardımıyla yapılmaktadır.

Değerlendirmeden önce kişinin boy ve kilosu ele alınarak vücut kitle indeksi hesaplanır. Bu hesaplamalar herkesin kolaylıkla yapabileceği hesaplar olup, vücut ağırlığının boy ölçümünün karesine bölünmesiyle elde edilir. 5-6 yaş öncesi çocukların vücut kitle indeksinde azalma olurken, yetişkin olma çağına kadar vücut kitle indeksi devamlı olarak artar. 95 persentilin üzerindeki çocuklar obez olarak belirlenir. Bir çocuğun 95 persentilde bulunması, o çocuğun yaşıtları arasında 100 çocuktan 95 inden daha yüksek vücut kitle indeksine sahip olması demektir. Bu duruma göre 5 persentil altında olan çocuklar zayıf, 5-85 persentil arası olan çocuklar norma kilolu, 85-95 persentil arasında olan çocuklar kilolu olma riski taşıyanlar, 95’in üstünde olanlar obez olarak sınıflandırılır. Bu verilere göre sizde çocuğunuzun persentil takibini yapabilirsiniz.

Çocuklarda Obezitenin Olası Nedenleri ve İzlenecek Yol

Çocuklarda Obezitenin Olası Nedenleri

Enerji alımı ve harcanması arasındaki dengesizlikler obez ve kilolu olma durumuna sebep olan en önemli etkenlerdir. Obez olma durumu birçok farklı sebebe bağlı olmasına rağmen,  genetik ve çevresel faktörlerde bu durma  katkıda bulunur. Bazı hormonal dengesizlikler, kas-iskelet rahatsızlıkları da nadiren obeziteyi tetikleyen sebeplerden olabilmektedir. Aşırı kilolu olma durumunun yüzde onu genetik ve hormonal faktörlere dayanırken, kalori alımı ve harcanımı arasındaki denge durumu da büyük ölçüde etkilemektedir.  Bundan dolayı dünya genelinde aşırı kilolu olma durumunun çok hızlı bir şekilde arttığı düşünüldüğünde insanların kendi aralarında ‘’bizim ailede herkes kilolu’’ yada bende bu olay genetik ‘’gibi söylemler bu durumun yalnızca  genetik veya metabolik faktörlerle aşırı kilolu olma sorununun açıklanamayacağı anlaşılmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu