Sağlık

Diş Eti Hastalıklarının Başlıca Nedenleri

Günümüzde diş sağlığının önemi geçmişe göre çok daha fazla önemsenmektedir. Diş salığı dediğimiz zaman sadece dişlerin sağlığı değiş diş etleri ve komple ağız sağlığı düşünülmelidir. Diş sağlığında da en hassas nokta diş etleridir. Diş eti hastalıkları ise çeşitli nedenlerde dolayı diş sağlığımızda oldukça önemli bir noktadadır.

Diş eti hastalıklarının çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Bunarlın büyük bir kısmı dış etmenlerden kaynaklanan sebeplerdir. Diş eti hastalıklarına gerekli önlem ve tedbirlerin alınmaması durumunda dişlerimizi kaybetme riski oldukça fazla olmaktadır. Bundan dolayı komple ağız sağlığı çerçevesinde dişlere gösterilen özen ve dikkat ağız ve diş eti sağlığı içinde gösterilmelidir.

Diş Eti Hastalıklarının Nedenleri

Diş etleri ağız içerisindeki en hassa noktalardan biridir. Ve diş etlerine gereken önem verilmedi zaman maalesef sonuçları oldukça ağır olabilmektedir. Diş eti hastalıklarının beklide en önemlisi ve olumsuz anlamda en çok etki eden nedenlerden biriside sigaradır. Sigara diş etlerinin görünümünü etkilerle sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Diş eti iltihaplarına sigara içen kişiler davetiye çıkarmaktadır.

Bazı kişilerin diş eti yapıları ise herhangi bir dış etki olmadan bile sorun oluşumuna meyilli oldukları için bu kişiler diş etleri için herhangi olumsuz bir davranış sergilemeseler bile sorunlar olabilmektedir. Oldukça asitli içecek tüketen insanlarda da yoğun bir şekilde diş eti sorunları baş gösterebilmektedir. Diş eti sorunlarının bir kısmı fiziksel olabildiği bazı nedenlerde psikolojik olabilmektedir. Stres bu psikolojik nedenlerin başında gelmektedir. Özellikle çok yoğun stres altında bulunan kişiler bu durumla fazlasıyla karşılaşabilmektedirler.

Bazı durumlarda ise çeşitli hastalıklar için kullanılan ilaçların yan etkisi olarak çeşitli diş eti sorunları baş gösterebilmektedir. Bu durum karşısında vakit geçirmende uzmanlara başvurulması gerekmektedir. Son olarak ta sağlıksız ve dengeli beslenme de diş eti hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Özellikle sağlıklı ve kuvvetli diş etleri için gerekli olan besinlerin alınmaması uzun vadede bu sorunlara sebep olmaktadır. Diş eti hastalıklarının nedenleri genel hatları ile bu şekildedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu