Sağlık

Diyabet İnme Riskini İki Kat Arttırıyor

Şeker hastalığı rahatsızlığı olan kişilerde, kalp krizi rahatsızlığının ve inme problemi yaşamınızı çok yüksek olduğuna işaret etmektedir. Diyabetli kişilerde, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol gibi kalp rahatsızlığı veya inme şansını artıran belirli koşullara veya risk faktörlerine daha yatkın olma olasılığı daha yüksektir.

Şeker hastalığınız varsa, kan şekeri olarak da adlandırılan kan şekerinizi, kan basıncınızı ve kolesterolünüzü yönetmek suretiyle kalp ve sağlığınızı koruyabilirsiniz. Eğer sigara içiyorsanız, içmemek için hekimlerden ve sigara bıraktırma merkezlerinden yardım almanız gerekmektedir.

Diyabet ve inme arasındaki bağlantı nedir?

Diyabet ile inme arasında yakın bir ilişki vardır. Şeker hastalığından kaynaklanan yüksek kan şekeri, zamanla kan damarlarına, kalbinize ve kan damarlarını kontrol eden sinirlere zarar verebilir. Şeker hastalığınız ne kadar uzun sürecek olursa, kalp rahatsızlığı gelişme şansınız o kadar yüksek olur.

Diyabetli insanlar diyabetli olmayan insanlara göre daha genç yaşta kalp hastalığı bulma eğilimindedir. Diyabetli erişkinlerde ölümün en yaygın nedenleri inme ve kalp krizidir. Şeker hastalığı olan yetişkinler, şeker hastalığı olmayan kişilerde kalp rahatsızlığı veya inmeden neredeyse iki kat daha fazla ölüm olasılığına sahiptir.

Diyabetinizi kontrol altına almak için atacağınız adımlar inme probleminizi de kontrol altına alabilmenizi sağlayacaktır.

Sigara İçmek

Sigara içmek bu rahatsızlığın inme ve kalp krizine dönüştürmesini sağlayan en büyük tetikçi sorunlardan biridir. Diyabetiniz var ise sigarayı bırakmalısınız. Hem sigara hem de diyabet damarlarınızın daralmasına neden olur.

Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyonunuz varsa eğer kalbiniz daha fazla kan pompalama gereksinimi duyar. Böylece yüksek tansiyon kalbinizi zorlayabilir. Kan damarlarına zarar verebilir ve inmeye neden olabilir.

Anormal kolestrol seviyeleri ve obozite de şeker hastalığının kontrolünü zorlayan faktörlerdir. Bu faktörlere dikkat edilmezse risk oluşturulmuş olur ve inme gibi problemlerin oluşması ortaya çıkar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu