Yaşam

DÜNYADAKI ILGINÇ SPOR DALLARI

Ülkemizde de yaygın olarak izlenen futbol, basketbol ve voleybol sporlarının dışında çok ilginç sporlar bulunmaktadır. Curling 15. Yüzyıldan bu yana oynanan takım oyunudur. Takımlar 4 kişiden oluşur. 10 Set halinde oynanan bu oyun buz pistinde kırmızı ve sarı taşların merkezdeki bir dairenin içine taşınmaya çalışılıyor. Setler sonunda en çok topu merkeze taşıyan takım kazanıyor.

Bossaball sporu plaj voleyboluna benzeyen şişme bir tramplen üzerinde voleybol, futbol ve birazda dans karışımı değişik bir spordur.

Bisiklet hokeyi; 25 yıla yakın bir senedir Amerika, Avrupa ve Asya’da oynanan bu spor tek tekerli bisiklet üzerinde oynanır. Buz hokeyinin kuralları bu spor dalında tamamen geçerlidir. Sporcular dengede kalabilmek için epeyce efor sarf eder.

Su altı rugbysi; 4 metre derinliğindeki havuzda 11 kişiden oluşan iki takımla oynanıyor. Takımdaki sporcular sualtında bulunan kalelere topu atmaya çalışıyor, tabii ki suyun kaldırma kuvvetine karşı hareket etmeleri hiçte kolay değil. Kondisyonlu ve nefesi kuvvetli oyuncular gereken bu spor oldukça yorucu.

Korfball; anavatanı Hollanda olan bu sporda 8 kişilik takımda yarı yarıya erkek ve kadın bulunur. Takımlar 4 lü gruba cinsiyet farkı gözetmeden ayrılır. Basketbola benzeyen oyunda sepetler kullanılır. Diskler sepetlere girmesi için fırlatılır.

Bocce sporu MÖ 5000 yıllarından bu yana oynanan kökeni Anadolu’ya dayanan ilginç bir spor dalıdır. Eski çağlarda cilalı kaya parçaları ile oynanan oyun günümüzde sentetik toplarla oynanıyor. İsmini Romalılardan alan Bocce’de amaç yuvarlanan topların hedef olan topa yakın olmasıdır. Rakiplerin toplarından daha yakın top atan kişi 1 puan alıyor ve 15 puan alan maçı kazanıyor

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu