Gebelik

Düşük Riskini Arttıran Durumlar

Bebek sahibi olmak isteyenler özellikle düşük riski farklı nedenlerden dolayı artabileceğin en dikkat edilmesi gerekmektedir.

Özellikle hamileliğin ilk üç ayında düşük riskini arttıran durumlar istenmeyen sonuçlar ile karşılaşılmasına neden olabilir. İlk üç ayda anne adaylarının mutlaka dikkat etmesi gerekir. Düşük riskinin artması kişide özellikle sigara kullanımı, düşme, bebeğin tutunamaması veya rahmin hamilelik için uygun olmaması durumunda gerçekleşebilir.

İlk üç aylık dönemde düşük riski daha fazladır. Bu nedenle bebeğin sağlıklı bir şekilde rahme tutunabilmesi için özellikle dikkatli olunması gerekir. Sağlıklı bir hamilelik geçirmek isteyenler yapılacak olan kontrollerde düşük riskinin olması halinde mutlaka doktor önerilerine uygun şekilde hamileliklerini devam ettirmeleri gerekir. Farklı nedenlerden dolayı beklenmedik şekilde sonuçlanacak olan hamilelik durumu özellikle anne adaylarının rahminin hamilelik için hazır olmaması veya rahimde farklı problemlerin olması durumunda ortaya çıkabilir.

Gebelikte Düşük Riski

İlaç kullanımı, alkol alımı, ani durumlar, kaza, yüksek bir yerden düşmek gibi pek çok farklı konuda gebelikte düşük riski yaşanabileceğinden özellikle dikkatli olunmasında fayda vardır. Doktor kontrolleri sırasında oluşabilecek her türlü duruma karşı yapılan kontrollerin ardından anne adaylarına bilgi verilerek doğru şekilde hareket etmesi için yönlendirilmektedir. Bu nedenle kontrollerin aksatılmadan yaptırılması gerekir.

Özellikle yüksek düşük riskine sahip olan anne adaylarında hamileliğin yatarak ya da bol bol dinlenerek geçirilmesi gerekmektedir. Bu durumda dikkatli olunması bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayabilir. Riskli grupta olan anne adayları için doktor önerileri bu konuda yardımcı olmaktadır. Hamileliğin ilk aşamasından itibaren yaptırılacak olan kontroller sırasında düşük riski belirtileri daha dikkatli olunmasını gerektirmektedir. İlk üç ay bu dönemde oldukça önemlidir. Düşün gerçekleşmesi durumunda en belirgin belirtiler arasında kanama yer almaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu