Yaşam

Ehliyet Nasıl Alınır?

Ehliyet Nasıl Alınır?

Ehliyet mi almak istiyorsunuz?Ehliyet alma için ne yapmanız gerekiyor,biliyor musunuz?Okumaya devam edin.

HER ARACIN EHLİYET SINIFI FARKLI

Öncelikle unutmayın ki ehliyet sınıfları farklı.Buna uygun olarak ehliyetalmadan önce kullanacağınız araca göre ehliyet sınıfını öğrenmelisiniz.A1 sınıfı ehliyet motorlu bisiklet kullanacaklar için,A2 sınıfı ehliyet motosiklet kullanacaklar için,B sınıfı ehliyetotomobil,kamyonet ve minibüs kullanacaklar için,C sınıfı ehliyet kamyon kullanacaklar için,D sınıfıehliyet çekici kullanacaklar için,E sınıfı ehliyet otobüs kullanacaklar için,F sınıfı ehliyet lastik tekerli traktör kullanacaklar için,G sınıfı ehliyet iş makinesi ve türevlerini kullanacaklar için,H sınıfı ehliyethasta ve sakat sürücüler için,K sınıfı ehliyet sürücü adayları için verilir.

BAŞVURU ŞARTLARI

Ehliyet için bazı kriterleri yerine getirmelisiniz.Öncelikle yaş sınırını aşmanız lazım.A2 sınıfı ehliyet için 17 yaşınızı doldurmanız,B sınıfı ehliyet için 18 yaşınızı doldurmanız,C,D ve E sınıfı ehliyet için 22 yaşınızı doldurmanız gerekiyor.Bunun dışında sürücü olmaya engel sakatlığınızın olmaması lazım.Ayrıca hüküm giymemiş olmanız gerekiyor.Ve bunun ispatı için adliyeden temin edebileceğiniz sabıka kaydınızı almanız lazım.En sonda en az ilkokul mezunu iseniz ehliyet almak için başvurabilirsiniz.

SÜRÜCÜ KURSU

 

SÜRÜCÜ KURSU

 

Bir sürücü kursuna kayıt olmalısınız.Bu sürücü kursunda trafik,ilkyardım ve motor dersleri alıyorsunuz.Böylece girecek olduğunuz ehliyet sınavına çalışmış oluyorsunuz.

EHLİYET SINAVI

İlk gireceğiniz sınav ehliyet sınavı olacak.Bu sınav 60 sorudan oluşuyor ve teorik bilgilerinizi ölçmeyi hedefliyor.Başarılı olmanız içinse 70 puan ve üzerini almanız lazım.Ya alamazsam diyorsanız 4 hakkınız var,merak etmeyin.

DİREKSİYON SINAVI

Ehliyet sınavını geçmeniz dahilinde son bir sınav kalıyor.O da direksiyon sınavı.Bu sınav uygulamalı bir sınav.Bir kurs öğretmeni ve MEB’den görevli biri ile araca biniyor ve istenilen şekilde sürmeye çalışıyorsunuz.Yine yapamazsam diye düşünüyorsanız meraklanmayın bu sınavda da 4 tane hakkınız var.

DİREKSİYON SINAVI

Evet,bütün sınavları başarıyla geçtiyseniz yapmanız gereken ehliyet harç ücretini yatırmak.Tebrikler.Artık bir ehliyetiniz var!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu