Ekonomi

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu ve Şartları

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu ve Şartları nelerdir? Esnaf Kefalet Kredisi başvurusu işlemleri Halkbank tarafından gerçekleştirilen bir işlem olup, 2021 yılı içinde uygulanacak olan faiz olanları esas alınarak esnaflar kredi için başvuru yapabilir.

Esnaf kefalet kreşi başvuru işlemi öncelikle kişinin kayıtlı olduğu esnaf odasına yapılmalıdır. Ayrıca bu krediden aynı zamanda esnaf ve sanatkarlar da yararlanabilir. Burada limited şirketleri ticaret odasına kayıtlı olan esnafların yararlanması mümkün olmaz. Burada yer alan koşulları sağlayan tüm esnaflar kefalet kredisinden de kolay bir şekilde yararlanabilir. Burada esnaflar iş yeri açarken de iş yeri desteği olarak, araç satın alırken, bazı araçlar için onarım işlemi yaparken kefalet kredilerinden yararlanabilmeleri mümkündür.

Esnaf Kefalet Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu yaparken kişinin kayıtlı olduğu esnaf odasına gidilmesi gerekir. Kayıtlı olunan esnaf odası aracılığı ile başvuru işlemi yapılmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra da kredi için değerlendirme süreci başlatılmaktadır. Bu değerlendirme olumlu bir şekilde sonuçlanırsa yönetim kuruluna gidilebilir.

Bu Yönetim Kurulu kredi başvurularda son kararın verildiği merci olarak bilinmektedir. Son karar olumlu ise burada kişinin başvuru işlemi de bankaya yönlendirilmektedir. Kredi başvurularına anlaşmalı banka olan Halkbank tarafından işlemleriniz hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.

Halkbank tarafından gerekli olan inceleme ve araştırmalar yapıldıktan sonra kişinin kredi notu da değerlendirme sürecinde etkili olmaktadır. Kredi notunuza göre aynı zamanda ekstra teminat olarak göstermeniz gerekebilir. Başvuru için 3 temel şart gerekmektedir. Bu şartlar şu şekildedir;

Başvuru yapacak olan esnafın çalışma yerinin adresi veya evinin ikamet adresi kooperatifin çalışma alanı içinde kayıtlı olmalıdır.

  • Kişinin adli sicile kayıtlı bir esnaf ya da sanatkar olması gerekir.
  • Kişi esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatifliğine daha önceden üye olmuş olması.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu belgeleri alındıktan sonra başvuru yapılabilmektedir. Bu belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. Belgelerde gerçeği yansıtmayan belgeler tespit edildiği halde başvuru kabul edilmez. Eksik belgelerle yapılan başvurular kabul edilmez. Bu nedenle belgelerin eksiksiz bir şekilde alınması ve işleme konulması gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu