Yaşam

EVLENMEYE KARAR VEREN GENÇLERİMİZE ÖNERİLER 

 

EVLENMEYE KARAR VEREN GENÇLERİMİZE ÖNERİLER

Evlenmeye karar verdiğiniz andan itibaren artık bir sürü iş sizi beklemektedir. Çok kolay bir işmiş gibi görünen düğün öncesi süreç aslında tam bir strateji ve yönetim gerektiren zorlu bir süreçtir.

Bu süreci etkili ve verimli kullanmak için ne yapılmadır? Öncelikli işiniz en önemli nokta olan nikâh ve düğün tarihlerini belirlemek olacaktır. Eğer ikisi de aynı gün ve düğün salonunda olacaksa işiniz daha da kolaylaşacaktır. Tarih işlerini hallettikten sonra ilk işiniz yapacaklarınızın bir listesini çıkartarak ön bir piyasa araştırması yaparak,  aileniz ve eşinizle bir bütçe çıkarın. Bütçeyi çıkarttıktan sonra ki iş neyi ne zaman alabileceğinizi belirlemek olacaktır.  Bundan sonraki aşamada mutlaka iş bölümü yapılmalıdır. Eğer her şeyi tek başına yapmaya kalkarsanız işler sarpa saracak ve en güzel gününüz cehenneme dönecektir. Peki bu hazırladığınız listedeki en önemli noktalar neler olmalıdır? Listenin en başındaki konu Ev Hazırlığıdır. Bu kapsamda; eviniz için gerekli olan eşyaların bir listesi yapılmalıdır. Liste yapıldıktan sonra önem sırasına göre alışverişe başlanmalıdır. Alışveriş yaparken hepsini bir anda almak yerine parça parça almak daha mantıklıdır. Özellikle beyaz eşya gibi ağır eşyaları 1 yıl önceden alarak mağazanın deposunda kalmasını isteyebilir ve düğüne kadar borcunu bitirebilirsiniz. Bunları yaparken de bir yandan düğün salonu bakmaya başlanmalıdır. Düğün salonuyla birlikte mutlaka halledilmesi gereken ikram listesi, Çiçekçi, fotoğrafçı, orkestra ve açık çekim gibi işlerde halledilmelidir. Bunlar halledildikten sonra en önemli kısımlardan biri olan davetli listesini hazırlayın ve mümkün olduğunca kimseyi unutmayın. Davetli listesini hazırladıktan sonra size uygun en güzel davetiyeyi seçmek için bir davetiye işi yapan matbaacı bulunmalıdır. Bunları yaparken de devlet dairesinde yapmanız gereken evrak işlerini de aradan çıkarmanızda fayda vardır. Nikâhı eğer düğün salonunda yapacaksanız evrak işinden başka bir işlem yok demektir. Nikâh salonunda yapacaksanız nikâh şekeri, davet işleri ve nikâhtan sonraki yemek yiyecek yerin ayarlaması yapılmalıdır. Düğüne 2 ay kala davetiyeler bastırılmalı ve zarflarına koyulmalıdır.  Gelinlik provaları başlanarak gelinlik seçilmelidir. Kuaför, gelin başı, gelin arabasının süslenmesi ve fotoğrafçınızla ilgili detayları kesinleştirilmelidir. Nikâh şahitleri belirlenmelidir. Düğüne son bir ay kala evinizi kiralayarak aldığınız ev eşyalarınızı eve taşıyarak evin düzenlemesi yapılmalıdır. Son günlerde ise bahşiş zarflarının ayarlanması gibi ince detayların hazırlığı yapılmalıdır.

Kısacası muhteşem bir düğün günü yaşayın ve her dakikasının zevkine ayrı ayrı varın bunun içinde bu hazırlıklara en az 1 yıl önceden başlayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu