Gebelik

Gebelikte Stresin Etkileri Nelerdir?

Bebek bekleyenler özellikle gebelikte stres bebeğin olumsuz şekilde etkilenmesine neden olabilecek faktörler arasında yer almaktadır.

Gebelik döneminde annenin stresli olması bebeğinde etkilenmesine neden olmaktadır. Çoğu zaman özellikle bebeklerin bu durumdan etkilenmeyeceği düşünülse de aksi durumda özellikle bebeğin gelişimini ve sağlığını etkileyebilecek faktörler arasında yer almaktadır. Farklı nedenlerden dolayı yaşanan stres özellikle gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Bu nedenle gebelikte stresin etkileri nelerdir ve bebeğe ne gibi zararları olur? Konusunda Anne adaylarının yeterli bilgiye sahip olması daha doğru şekilde hareket etmelerini sağlayabilir.

Gebelik süreci boyunca stresli olan anneler bebeğin gelişimini olumsuz şekilde etkileyebilirler. Aşırı derecede stres yaşamanız hem kendinize zarar vermeniz hem de bebeğinizin sağlığı açısından riskler oluşturmanıza neden olabilir. Bu nedenle bu süreçte dikkatli olunmasında fayda vardır. Özellikle doğum sonrasında bebeklerde ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabilecek problemlerin ana nedeni gebelik dönemindeki stres olabilir.

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik süresi boyunca özellikle anne adaylarının dikkat etmesi gereken konular arasında hamilelikte stres ilk sırada gelmektedir. Sakin ve huzurlu bir hamilelik geçirmeniz bebeğinizin hem sağlıklı hem de sakin bir yapıya sahip olmasını sağlayabilir. Aksine stresli ve zorlu bir hamilelik dönemi geçirilmesi daha sonrasında özellikle bebeğin agresif bir yapıya sahip olmasına veya farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Gebelik süresi boyunca dikkat edilmesi gereken konular arasında özellikle hamilelikte stresin etkileri yer almaktadır. Zaman zaman farklı durumlar karşısında yaşayabileceğiniz stres özellikle karnınızdaki bebeğinde etkilenmesine neden olmaktadır. Bu süreçte sakin kalmaya özen gösterilmesi gerekir. Farklı nedenlerden veya durumlardan dolayı yaşanabilecek olan stres annenin kendine zarar vermesine neden olduğu gibi aynı zamanda bebeğini tamamen olumsuz şekilde etkilenmesine neden olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu