Güzellik

Güneşin Cilt Yaşlanması Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Güneşin Cilt Yaşlanması Üzerindeki Etkileri Nelerdir? sorusu özellikle yaz aylarında sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bizde bu yazımızda merak edilen bu konuyu sizler için ele aldık.

Güneşin Cilt Yaşlanması Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Güneş ışınlarının yapısında bulunan UV gibi yüksek enerjili ışınlar radyasyon etkisi yarattıkları için insan cildine zarar vermektedir. Bu zararın önlenmesi cilt yaşlanması açısından da çok önemlidir.

Güneş Işınları Cilde Nasıl Etki Eder?

Güneş ışınları son derece yüksek enerjiye sahip ışınlardan oluşmaktadır. Bu ışınlar U.V ışınlar ya da gama ışınları gibi farklı kategorilere ayrılmaktadır. Bu farklı ışın türleri de yine sahip oldukları enerjiye göre isimlendirilmektedir.

Bu yüksek enerjili ışınlar kişilere büyük oranda zarar vermektedir. Bunun sebebi yüksek enerjili ışınların cilde temas ettiğinde yüksek radyasyon etkisi göstermesidir. Bu nedenle cildin bu etkilerden korunası için önlemler alınması şarttır.

Güneş Işınları Neden Cildi Olumsuz Etkiler

Ciltte bulunan hücreler belirli bir radyasyon seviyesinin üzerinde ölür ya da kalıcı hasar görür. Güneş ışınlarının dik geldiği ve bu nedenle çok etkili olduğu yaz aylarında direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmak bu nedenle son derece tehlikelidir.

Cildin üst tabakaları başta olmak üzere önemli bölgeleri hasar görür ve bu hasarlar kalıcı hasara dönüşebilir. Özellikle yetişkinlerde cildin bu şekilde etkili güneş ışınları sebebiyle zarar görmesi belirli bölgelerin erken yaşlanmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle güneş ışınlarının bu olumsuz etkilerinden korunmak için önlem almak önemlidir.

Güneş Işınlarına Karşı Nasıl Önlem Alınır?

Etkili güneş ışınlarından korunmak için ilk şart yaz aylarında ve öğlen saatlerinde dışarı çıkmamaktır. Bu gibi durumlarda kullanılacak hiçbir ürün güneş ışınlarından tam anlamıyla korunmak için yeterli olmayacaktır. Özellikle ozon tabakasının incelmesi nedeniyle güneş ışınları daha az süzülerek dünyaya gelmeye başlamış ve zararlı etkilerini daha ciddi şekilde göstermeye başlamıştır. Bu nedenle özellikle sıcak yaz aylarında saat 12.00 ile 15.00 arasında güneş çok etkili olduğu için güneşe çıkmaktan kaçınmak önemlidir.

Bu şekilde güneşten kaçınarak korunmanın dışında bir diğer yöntem de elbette koruyucu kremler kullanmaktır. Güneşten gelen zararlı ve yüksek enerjili ışınları filtreleyerek cildi koruyan güneş kremleri özellikle yaz aylarında son derece büyük önem arz etmektedir. Gündüze vakitlerinde saat kaç olursa olsun krem kullanmak gerekir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu