Yaşam

Günlük Kullanılan Makyaj Malzemeleri

 

Günlük Kullanılan Makyaj Malzemeleri

Makyaj, artık sadece özel günlerin değil sıradan günlerin de parçası oldu. Birçok bayan özel günlerin yanı sıra günlük hayatında da güzel görünmeye çabalıyor. Basit makyaj bile çeşitli malzemeler kullanılarak yapılıyor. Bunların başında fondöten, pudra, allık, göz kalemi, rimel, ruj gelmektedir.

 

Fondöten kapatıcı olarak çokça tercih edilen bir üründür. Her çeşit makyajın başlangıcında kullanılabiliyor. Doğuştan veya sonradan oluşmuş cilt lekeleri, çilleri, sivilceleri olan kişilere, fondötenin kapatma konusunda büyük yardımı dokunur. Aynı zamanda kızarıklıkları da örterek cildin her yerinin aynı yerde olmasını sağlar. Böylece yapılan makyaj yüzde daha düzenli bir görüntü oluşturur.

 

Pudra fondötenden sonra rötuş yapmayı sağlıyor. Kapatmayı daha da kolay hale getiriyor. Büyük sivilcelerin üstüne hafifçe uygulandığında daha düzgün bir görüntü oluşturuyor. Fondöten ve pudranın tek düze bir renk sağladığı yüzü renklendirmek allığa düşüyor. Allık genelde kırmızı ve pembe tonlarında kullanılan bir malzemedir. Yüze kattığı tene yakın renkle yapaylığı önler.

Makyaj Malzemeleri

 

 

 

Ten rengiyle ilgili işlemler bittikten sonra bu kez işe genelde gözle başlanıyor. Göz çevresi nemlendiricileri, kapatıcılardan sonra gelen ilk renklendirici göz kalemidir. Göz kalemi çok çeşitki renklere sahiptir. Farlarla, göz rengiyle, kıyafetlerle bile uyumlu olarak sürülebilir. Göz çevresine veya içine sürülebilir. Gözleri öne çıkararak bakışları anlamlandırır. Farlar göz kapağına uygulanır ve göz kalemini tamamlar. Tek çeşit renk tercih edilebileceği gibi birkaç rengi bir arada da kullanılabilir.

 

Rimel kirpikleri güzelleştiren bir malzemedir. Kirpiklere sürülerek daha belirgin olmaları ve daha düzenli görünmeleri sağlanır. Gözlerden sonra sıra dudaklara gelir. Günlük ve sadece olması açısından dudağa sadece nemlendirici uygulanması, kabuklanma ve pürüzlü görünümünün giderilmesi uygun olabilir. Ancak kırmızı gibi gece ve özel günler için uygun olan renklerin dışındaki tonlarla renklendirme yapılabilir.

 

Günlük Makyaj Malzemelerinin Kullanımına Öneriler

Başlangıç olarak yüz renginizi açmaya veya koyulaştırmaya çalışmadan teninizle aynı tonda pudra ve fondöten seçmek mantıklı olacaktır. Göz makyajında eyeliner çekmek ve kuyruk şeklinde uzatmak daha çok özele kaçacaktır. Bu nedenle isteğe bağlı olarak göz şeklinize hitap edecek şekilde sürülmüş göz kalemi ve kirpiklerde topaklanma oluşturmadan sürülmüş rimel işinizi görecektir.

 

Allığı çok koyu kırmızıya kaçamayan tonlardan seçin. Gece makyajı gibi abartılı olmamasına dikkat edin. Ruj sürerken yüzde dudakların gereğinden fazla öne çıkmamasına dikkat edin. Hafif tonlarda seçilen ruj günlük makyajını doğru bir şekilde tamamlayacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu