Gebelik

Hastanede Gebelik Kontrolleri Nasıl Olur?

Gebe kalan kişiler, hastanede gebelik kontrolleri nasıl olur sorusunu sorabilir. Sorunun cevaplanması ile kontroller hakkında bilgi alacaksınız.

Doktor Seçimi

İlk olarak hangi doktorun size gebelik süresince yardımcı olmasını istiyorsanız, ona göre seçiminizi yapabilirsiniz. Hastanede gebelik kontrolleri nasıl olur sorusunun cevaplanması ile rahatlayacaksınız. Seçmiş olduğunuz doktorun direkt olarak sizi muayene etmesi söz konusu olacaktır.

  • İstediğiniz doktoru seçmeniz
  • Doktorunuz ile gebelik süresince beraber olmanız
  • Beğenmediğiniz durumlarda doktorunuzun değişmesini talep etmeniz mümkündür.
  • Koşulların sizi tatmin etmesi durumunda ise o doktor ile doğumun gerçekleşmesi sağlanacaktır. Tercih tamamen size kalmıştır.

Doktor Kontrolleri

Gebeliğin olağan seyrinde ilerlemesi için mutlaka doktor kontrollerinin gerçekleşmesi gerecek. Bu durumda sizin rahat ettiğiniz bir doktor tarafından kontrol ediliyor olmanız önemlidir.

Kontroller;

  • Düzenli olarak yapılır.
  • Hastanın kontrol öncesi tansiyonu ölçülür.
  • Her kontrol öncesi tansiyonunuzu ölçtürmek zorundasınız.
  • Bebeğinize ultrason ile bakılması sağlanır.
  • Sizin herhangi bir şikayetiniz olması halinde direkt olarak iletmeniz istenir.

Gebelikte doğum kontrolleri hakkında merak ettiklerinizin sorulması mümkündür. Verilen cevaplar üzerinden nasıl hareket edeceğiniz belli olacaktır. Tehlikeli bir durum olmaması açısından, direkt olarak doktorunuza danışmanız gereken durumları iletmeniz önemlidir.

Özel Kontroller

Rutin kontrollerin yapılması mümkündür. Ancak gebeliğin tehlikede olduğu durumlar için özel kontrollerin yapılması söz konusu olabilir. Bu durumda özel olarak doktorunuz tarafından verilmiş olan tarihlerde kontrolleriniz olacaktır. Kontrollerin dışında, gebeliği tehlikeye düşüren durumların olması halinde, kontroller için direkt olarak yapmanız gerekenler – dikkat etmeniz gerekenler sunulacaktır.

Hem sizin hem de bebeğinizin zarar görmemesi açısından bunlara dikkat etmek önemlidir. Özel gebe kontrolleri ile bebeğinizin sağlığı takip edilecektir. Endişe duymadan, doğumunuzun gerçekleşmesi doktorunuz kontrolünde sorunsuz şekilde mümkün olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu