Sağlık

Hipertansiyon Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Hipertansiyon Nedir ve Nedenleri Nelerdir? Hipertansiyon tüm dünyada yaygın olarak görülen bir kronik rahatsızlıktır.  Ülkemiz her üç insandan birinde hipertansiyon sorunu görülmektedir. Uzmanlar, ilerleyen süreçlerde bu problemin arttığını belirtmektedir.

Hipertansiyon Nedir ve Nedenleri Nelerdir? Hipertansiyon sorunu ile ilgili bilmeniz gerekenleri burada sizlerle bir araya getiriyoruz. Kan basıncının 130/85 mmHg’nın üzerinde bulunmasının nednei hipertansiyon olarak tanımlanmaktadır.  Genetik olarak görülen hipertansiyon aynı zamanda çevresel faktörler olmak üzere iki sebepten dolayı görülür.

Tansiyon nedir?

Kalbin kanı pompalaması sırasında ortaya çıkardığı basınca tansiyon ya da kan basıncı adı verilmektedir. Kan basıncı ölçüm cihazları üzerinde elde edilecek ve küçük ya da büyük olarak 2 sayıyla söylenmektedir. Büyük tansiyon kalbin kasılma sırasında ortaya çıkardığı basıncı, küçük tansiyon ise kalpte kasılma olmadığı zamanda büyük damarlar üzerinde basıncı ifade etmektedir. Vücudun yaşamsal fonksiyonlarını sürdürmesi adına büyük tansiyon 90 mmHg’nin, küçük tansiyon ise 60 mmHg’nın üzerinde olması gerekmektedir.

Tansiyon düşmesinin belirtileri nelerdir?

Baş dönmesi, bayılma ya da halsizlik gibi sorunlarla beraber bu değerler 90/60 mmHg’nın altında olması durumunda tansiyon düşmesi olarak adlandırılır. Kan basıncının uzun zaman içerisinde özellikle beyin, kalp ya da vücut üzerinde damarlara zarar vermemesi adına belirlenecek olan değerleri aşmaması gerekmektedir. Yani ideal kan basıncı verileri ise 90/60 mmHg ile 140/90 mmHg arasında olması gerekmektedir.

Hipertansiyon neden olur?

Hipertansiyon sorunu kan basıncının dengede olmasını sunabilen dolaşım sistemlerine ait kalp ve damar sisteminin bozulmasından kaynaklı ortaya çıkabilmektedir. Çoğu hipertansiyon hastasında genel olarak heyecan ve yorulma gibi faktörlerle ilişkili kalbin atım gücü içerisinde anormal artış ve damar sistemleri üzerinde büzüşme kan basıncı durumunun anormal derecede yükselmesine neden olmaktadır. Bu durum genel olarak hipertansiyona yatkın insanlar üzerinde hastalığın tam olarak yerleşmediği erken zamanlarda olmaktadır. Hipertansiyon kalp ve damar sisteminin ortaya çıkardığı kan basıncını dengeleyen mekanizmaların bozulmasından kaynaklanmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu