Gebelik

İnfertilite Nedir ?

İnfertilite Nedir ?

 

            İnfertilite, erkekten veya kadından kaynaklanabilen problemler sonucu, ortaya çıkabilecek kısırlık durumudur. Bu durumun yaklaşık %30’u erkeğin sperm sayısının veya kalitesinin düşük olması sonucu ortaya çıkarken, %35’i kadına bağlı sorunlar yüzünden yaşanmaktadır. Kimi durumlarda her iki tarafın problemi olduğu da gözlenebilmektedir, buda %20’lik oranı kapsamaktadır. Geri kalan ’lik gurup ise, yapılan tüm tetkiklere rağmen problemin kaynağı bulunamayan ve açıklanamayan infertilite adı verilen durumdur.

Günümüzde yapılan istatistikler sonucu saptanmıştır ki, her 7 çiftten biri bu problemi yaşamaktadır. Bu durumda çiftlerin infertilite nedir? Ve tedavi amaçlı hangi yollar izlenmelidir, gerekli bilgileri almaları doğru olacaktır.

Kadına Bağlı İnfertilite Sebepleri Nelerdir?

Kadına Bağlı İnfertilite Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda en sık rastlanan kısırlık sebeplerinin başında, yumurtlama problemleri yer almaktadır. Rahimdeki yapısal bozukluklar ve tüplerdeki tıkanıklık, bunu takip eden problemler olarak görülmektedir. Ancak bazı durumlarda hormonal dengesizlikler sonucu, örneğin hipofiz hormonu dengesizlikleri veya tiroit bezinin az çalışması sonucu da yumurtlama etkilenerek,infertilite problemleri yaşanabilmektedir.

Erkeklere Bağlı İnfertilite Sebepleri Nelerdir?

Erkeklerde en sık rastlanılan kısırlık sebeplerinin başında, sperm sayısının düşüklüğü ve sperm kalitesinin bozuk olması gelmektedir. Ancak testis tümörleri, testis travmaları ve Varikosel denilen anormal damar genişlemesi sonucunda, infertilite durumu yaşanabilmektedir. Ayrıca hem erkeğin hem de kadının sigara, alkol ve bazı hastalıklar yüzünden gördükleri ilaç tedavileri yüzünden, yumurta ve sperm kalitesinde düşmeler yaşandığı gözlenmiştir. Sağlıksız beslenmenin ve çok kilolu olmanın dainfertilite sebeplerini tetiklediği gerçeği, göz ardı edilmemelidir. Eğer çiftler bir yılı aşkın süredir, korunmadan cinsel ilişki yaşamış ve çocuk sahibi olamamışlarsa, bir hekim kontrolünden geçmeleri doğru olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu