Gebelik

İnfertilite Tedavisi Nasıl Olur?

İnfertilite Tedavisi Nasıl Olur?

 

İnfertilite, günümüz şartlarında her 6-7 çiftten birinin yaşadığı bir sağlık sorunudur. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin 1 yılı aşkın bir süre sağlıklı ve korunmasız cinsel ilişkiye girip, çocuk sahi olamaması durumunda, infertilitesebepleri araştırılmalıdır. İnfertilite tedavisi için en önemli adım, kısırlığa sebep olan durumun teşhisidir. Uygulanacak tedavi şekli ancak, sorunun tespit edilmesinden sonra belirlenebilir. Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin yaklaşık ’si sebebi bilinemeyen kısırlık yaşamaktadır.

Hormonal dengesizlikler yüzünden ortaya çıkan yumurtlamada dengesizlik ve sperm sayısındaki azlık gibi nedenler, infertilite sebeplerinde ilke sırada yer alır.  Bunun yanı sıra patolojik kaynaklı sebeplerde olabilmektedir. Örneğin kadınlarda fallop tüplerinin tıkanıklığı ve erkeklerde Varikosel en sık rastlanan patolojik sorunlardandır. Kısırlığa sebep olan durum, çiftlerden sadece birisinde olabileceği gibi her ikisinde de görülebilmektedir. Bu yüzden problemin teşhisinde çiftlerin birlikte hekime başvurmaları önemlidir.

Kadınlarda İnfertilite Tedavi Şekilleri

Kadınlarda sık rastlanan adet düzensizliği ve aşırı yumurtlama nedeniyle hamile kalmak oldukça zordur. Tüm bunların yanında hormonal olarak yaşanan sorunlar, kalitesiz yumurta ve ya hiç yumurta oluşmasına yol açabilir. Bu durumda kadınlarda ilaç ile infertilite tedavisi sayesinde gebelik için uygun hormonal denge kurulabilir. Patolojik sorunların cerrahi operasyonlar ile giderilebilir olması durumunda da gebelik için uygun ortam sağlanabilmektedir. Miyom ve kistik oluşumlardan kurtulan anne adayları normal yollardan gebelik yaşayabilirler.

Erkeklerde İnfertilite Tedavi Şekilleri

İnfertilite Tedavi Şekilleri

Erkeklerin üremeye katkısı, meni ve meninin içerdiği sağlıklı spermlerden geçer. Hormonsal sorunlar ile menide sperm olmaması, var olan spermlerin canlılığını yitirmiş olması ve kalitesiz olması sık görülen infertilite sebeplerindendir. Bu durumlar ile karşılaşıldığında ilaç ve benzer tedaviler ile sperm sayılarının ve kalitesinin gebelik içim uygun hale getirilmesi söz konusudur.  Erkek üreme sistemindeki cerrahi tedavilerin başında, Varikosel ve sperm kanalarındaki tıkanık ameliyatları gelir. Varikosel bir dolaşım sistemi rahatsızlığıdır ve testislerin sağlığı için oldukça önemlidir. Sperm kanalı tıkanıklığı ise yeterli atımın yapılamamsı sebebiyle, gebeliğe engel olan durumun oluşmasına yol açar.

Tüp Bebek Uygulaması

Özellikle, kadınlarda tüplerde tıkanıklık veya erkek sperm sayısının azlığı durumunda uygulanan tüp bebek uygulaması, en başarılıinfertilite tedavisi yöntemlerindendir. Tüm uygulamalar denenmiş ve bebek sahibi olamamış çiftlerinde, tüp bebek uygulaması yaptırması önerilmektedir. Bu yöntem, kadından alınan yumurtalar ile erkekten alınan spermlerin, laboratuar ortamında döllenerek, kadının rahmine yerleştirilmesi ile yapılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu