Sağlık

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

 

Genellikle kasıkta oluşan şişlik sebebiyle hastahaneye başvururlar. Şişlik ayaktayken, ıkınırken ve öksürürken daha fazla ortaya çıkmaktadır. Genellikle sırtüstü yattığında şişlik kaybolur. Bazen şişlik üzerinde yanma, bastırılınca hava hissi ve ağrı oluşabilmektedir. Çok az erkek vakalarda ise fıtığın testis torbasına inmesinden dolayı testis torbasında şişme görülür. Bu şişlik ile beraber ağrıda oluşabilmektedir. Ayrıca eğerfıtığın içerisine karın içi organ veya dokular girdiğinde karın ağrısıda oluşabilmektedir.

   Kasık Fıtıklarının Nedenleri Nelerdir?

Bazı durumlarda tespit edilebilen bir nedeni olmayabilir fakat bazı durumlar fıtık oluşumuna sebep olabilmektedir. Aşırı kilo, hamilelik, ağır kaldırma ve karın iç basıncının artması kasık fıtığının nedenlerinden olmaktadır. Ayrıca karaciğer hastalıklarında veya kalp yetmezliğinde asit sıvısı birikmesiyle karın içerisinde sıvı birikimi, karın duvarında önceden var olan zayıf noktalar ve büyük abdest- idrar yaparken ıkınma gibi durumlarda kasık fıtıklarının oluşum sebeplerinden olabilmektedir.

 

  Kasık Fıtıklarının Riskleri Nelerdir?

Kasık Fıtıklarının Riskleri Nelerdir?

Genellikle içeri girip kaybolan kasık fıtık bir müddet sonra yırtığın olduğu yere sıkışır. Boğulmuş fıtık kısa süre sonra ağrılar oluşturur. Fıtık yerinde sıkışmasıyla boğulan kısım barsaklar olabilmektedir. Bu ameliyat gerektiren ciddi bir sağlık problemidir. Hatta bu erkeklerde testislerin zarar görmesine sebep olduğu için ciddi bir sağlık problemidir. En kısa zamanda tedavi edilmesi kişinin sağlığı için son derece önemlidir. Bu yüzden her zaman uzman bir hekimin kontrolü altında bulunmak önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu