Sağlık

Korku Sorunu ve Çözümü

İnsan hayatında binlerce çeşit korku vardır. Hepimiz bir şeylerden korkarız ve bazen bu korkularımız hayatımızı çok olumsuz etkiler. Korkularımız genellikle çocuklukta kazanılmıştır. Çocuklukta çevrenin negatif etkilemeleri korkuların beyne yerleşmesine ve ileriki yıllara kadar devam etmesine neden olur. Çocuklukta en çok duyulan negatif söylemler koşma düşeceksin, elimi bırakma kaybolursun, dokunma yanarsın, bunu sen yapamazsın, ders çalışmazsan okulu bitiremezsin gibi söylemlerdir. Hepsi de olumsuz, cesaret kırıcı söylemlerdir.

Bu olumsuz düşünceler zamanında fark edilmezse ve düzeltilmezse hayatımız boyunca bizi etkileyecektir. Korku sorunu ve çözümü daha ilk çocuk çağlarından başlayan ciddi bir olaydır. Bazı korkular normaldir ve her insanın korktuğu hallerdir. Deprem olurken insanın korkmaması mümkün değildir. Ama korkunun takıntı hale gelmesi çözülmesi gereken bir sorundur.

Korku Sorunu ve Çözümü
Korku Sorunu ve Çözümü

Korku sorunu ve çözümü ile ilgili bilinmesi gerekenler

Korkunun kaynağı geçmişte yaşananlar ve gelecek kaygısıdır. Bu nedenle geçmişin izlerini silmek ve gelecek kaygısından kurtulmak gerekir. Ama öncelikle de korkuyla yüzleşmek gerekir. En çok korktuğumuz şeyle baş başa kalarak korkumuzdan kurtulabiliriz. Yüksekten korkan biri bu korkusunu yükseğe çıkarak, uçaktan korkan biri nu korkusunu uçağa binerek yenebilir.

Korku Sorunu ve Çözümü
Korku Sorunu ve Çözümü

Korku sorunu ve çözümü için ciddi araştırmalar yapan uzmanlar korkuyla birlikte yaşanacağını ve korkunun dönüştürülebileceğini ifade ediyor. Korkuların yenilmesi için bazı sözcüklerden de yaralanabilirsiniz. Kendimi yaşamın akışına bırakıyorum diyerek gelecek kaygısından kurtulabilir, başarmak istediğim her şeyi başaracak güce sahibim diyerek başarısızlık korkusundan kurtulabilirsiniz. Sağlıklı yaşamak istiyorum ve bedenime önem veriyorum diyerek hastalık korkusunu atabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu