Ekonomi

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği Alma ve Üretim Tesisi Kurma

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği Alma ve Üretim Tesisi Kurma ile ilgili tüm detaylar yazımızda yer almaktadır. Kosgeb solucan gübresi desteği alma sürecinde kişi tarım ve kooperatif genel müdürlüğü ile görüşüp şartları yerine getirmesi halinde destekten faydalanabilir.

Kosgeb solucan gübresi desteği alma sürecinde desteğin miktarı değişmektedir. Bu süreçte 5 binden başlanıp 30 bine kadar çıkan bir gübre desteği sunulmaktadır. Ancak 2021 yılı ile bu destek 60 bine kadar da çıkmıştır. Alınan ihtiyaç doğrultusunda destek belli bir süreci kapsayacak şekilde sunulur. Bu süreçte tarımla ilgilenen kişi elde edeceği kar sürecini bildirir. Kar elde ettiği süreçte de aldığı parasal miktarı tekrar tarım ve kooperatif müdürlüğüne öder. Bu ödenek tüm toprak sahiplerine yapılan bir ödenektir.

İhtiyaca Bağlı Gübre Desteği

Gübre desteği ihtiyaca bağlı olacak şekilde değişkenlik gösterir. Her toprak alanı birbiri ile aynı hektarlık alana sahip değildir. Mevcut hektarlık toprak alanınız için hem solucan hem de gübre desteğini aynı anda alabilirsiniz. Bunun için toprağınızın olduğunu belgelemeniz gerekmektedir. Daha sonra ilgili mercilere giderek bu alanda gerekli yardımı almak istediğinizi dile getirmeniz gerekir. Kısa süre içinde yetkili kişiler gerekli incelemeyi yapıp ne kadarlık bir miktara sahip olacağınızı sizlere iletecektir. Bu miktar üzerinden de gerekli şekilde solucan ve gübre desteğini almış olacaksınız. Belli bir süreçte bu destek verilir.

Gübre Üretimine Devletten Hibe Desteği

Gübre üretimi için devletten hibe desteği almanız da mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken şey gerekli alt yapıya sahip olmanız. Yani  belli bir çalışma sahasına sahipseniz bu saha içinde gübre üretebilirsiniz. Ancak bunun için krediye ve hibe desteğine ihtiyaç duyulur. Tam da bu anlamda sizlere devlet tarafından gerekli hibe desteği kısa süre içinde sunulur. Bu hibe desteği ile solucan gübresi yetiştirme işine girişebilirsiniz. Ancak bunun için sizin de belli şartları sağlamış olmanız gerekmektedir. Eğer siz de şartları sağlarsanız ve karşı taraftan da onay gelirse bu durumda hibe desteğini alabilirsiniz. Solucan gübresi hibe desteği için yetkili merciler sizlere daha detaylı bir şekilde yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu