Yaşam

Kristal Tuz Kullanımındaki Bilinmeyen Tehlike

Kristal Tuz Kullanımındaki Bilinmeyen Tehlike! Dünyanın nadir tuz kaynakları arasında bulunan kristal tuz, kaya tuzunun milyonlarca yıl yüksek basınç altında kristal hale gelmesiyle meydana gelir. Peki, kristal tuzun kullanmak sağlık riskine neden olabilir mi?

Kristal tuzun normal tuzdan farkı nedir? Kristal tuz yapısı nedeniyle daha kolay hücreye giriş yapar. Himalaya Dağları’ndan elde edilen kristal tuz en kalitelisi olarak anılır. Kristal tuz nerede satılır? Kristal tuzu her yerde bulamayabilirsiniz. Lüks alışveriş merkezlerinde ya da aktarlarda kristal tuz satılır. Kristal tuz büyük kütleler halinde kesildiği zaman uzun süre saklanabilir. Taneler halinde bulunan kristal tuz ise nemli ortamlarda bulundurulmamalıdır. Peki, kristal tuzun zararı var mı? Uzmanlar sodyum oranı yüksek olan kristal tuzun böbreklere zarar verdiğini açıkladı. Özellikle salata ve yemeklerde kullanılan tuzun erimeden yutulması vücudun çok fazla tuz almasına neden olabiliyor.

Ölçülü Tuz Kullanımına Dikkat Edin

Tuzda sodyum klorürün fazla olması dikkatli kullanımını gerektirir. Tuzla birlikte aldığımız fazla sodyum damar sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir. Uzmanlar mutlaka ölçülü bir şekilde tuz kullanılması gerektiğinin altını çiziyor. Günlük olarak 5-6 gram tuz tüketimi yeterli olacaktır. Kaya tuzu ve sofra tuzu aynı miktarda tuz içeriğine sahiptir.

Kristal halde tüketilen tuzlar gereğinden fazla tuz alımına neden olabiliyor. Kristal yapıya sahip olması nedeniyle fazla tuz tadı vermeyen bu ürünler vücudunuza girdiği zaman ciddi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden tüketirken dikkat etmeniz gerekir.

Sofra Tuzunun Farkı Nedir?

Türkiye’de sofra tuzlarına iyot eklendiğini belirten uzmanlar diğer tuzlarda bunun olmadığını vurguladı. İnsanlar tarafından diğer tuzlar önemli mineraller olduğu belirtilse de bu oran son derece düşüktür. Hipertansiyon, kalp yetmezliği ve böbrek hastalığı olan kişilerin daha az tuz tüketmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar az tuzlu yemenin damar sağlığı için çok önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Böbreklerin vücut için önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar beslenme alışkanlıklarının buna göre şekillenmesi gerektiğini belirtiyor. Kristal tuz tüketimi mutlaka düşük oranda yapılmalıdır. Kristal yapısı nedeniyle tuz tadını tam olarak vermeyen bu tür vücudun fazla oranda sodyum almasına neden olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu