Güzellik

Limon Esansiyel Yağının Faydaları Nelerdir?

Limon Esansiyel Yağının Faydaları Nelerdir? Limon esansiyel yağının günlük yaşamda birçok faydası ve uygulaması vardır, bu da onu aromaterapinin gözdesi haline getirir.

Limon Esansiyel Yağının Faydaları Nelerdir? Limon esansiyel yağı, taze, saf ve tutumlu bir aromaya sahiptir. Yağ çözücü, antiviral ve bağışıklık uyarıcı olarak çalışır. Peki limon esansiyel yağının faydaları neler?

Cilt Görünümün İyileştirir

Limon esansiyel yağının faydaları arasında ilk sırada cilt görünümünü düzgünleştirmesi yer alıyor. Cildinizin ışıltılı bir görüntü sergilemesine olanak tanıyan limon yağı, pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlıyor. Ancak limon yağının cilde doğrudan uygulanması önerilmez. Çeşitli doğal bileşenlerle birlikte kullanmanız tavsiye edilir. Bunun için yulaf ezmesi sıklıkla tercih edilir. Yulaf ezmesini toz haline getirip limon esansiyel yağı ile birleştirerek cilt için harika bir maske hazırlayabilirsiniz. Bir diğer seçeneğiniz ise Hindistan cevizi yağı ile limon yağını birleştirmek. Bu sayede cildinizin yumuşamasını ve ışıltılı görünmesini mümkün kılabilirsiniz.

Akne Karşıtı Etki

Limon esansiyel yağının faydaları arasında bir başka konu da akne karşıtı etkilerinin olması. Bu yağı yüz temizleme ürünlerinin içine dahil edebilirsiniz. Peeling etkisi bulunmaktadır. C vitamini özelliği ile cildin beslenmesini ve sağlıklı olmasını destekler. Pürüzsüz görünen bir cilt için iyi bir seçimdir. Gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur ve ölü deri hücrelerinin temizlenmesine olanak tanır. Ciltteki bakterilerin yok olması konusunda da etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple de akne ve sivilce tedavisinde etkin rol oynar.

Mantar Önleyici Özelliklere Sahiptir

Yapılan bir araştırma göstermiştir ki limon esansiyel yağı mantar enfeksiyonları ile etkili bir şekilde çalışır. Özellikle ayak mantarı gibi durumlar için faydalı olduğu bilinmektedir. Fakat doğrudan mantarlı bölgeye sürülmemelidir. Örneğin çay ağacı esansiyel yağı ile karıştırılarak kullanılabilir. Böylece etkisi daha fazla olacaktır.

Saçların İçin Yararlı

Limon esansiyel yağının faydaları arasında bir diğeri de saç sağlığını teşvik etmesidir diyebiliriz. Saçların daha güçlü ve parlak görünmesine izin veren limon yağı, saç uçlarına uygulanabileceği gibi aynı zamanda saç bakım ürünlerinin içine de dahil edilebilir. Düzenli kullanımda saçların daha parlak ve güçlü bir görüntü sergilediği bilinir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu