Yaşam

Meditasyonun Yararları

Kişisel gelişimcilerin tercih ettiği ama herkesin yapması gereken meditasyonun yararları birçok kişinin ruh halini dengeye sokuyor. Sizi daha mutlu edecek olan ve bedava olan meditasyon özellikle depresyona girenler için iyi bir çözüm olarak biliniyor. Peki sadece ruhsal bir rahatlama mı sağlıyor?

Mutluluk Seviyesini Yükseltir

Beynin sol kısmını harekete geçiren meditasyon moralin düzelmesine yardımcı olur. Sağ taraf aktifse depresyona girme eğilimi yükselirken, sol taraf aktifse kişinin neşeli olması söz konusu oluyor. Bu dengeyi sağlamak için de en iyi çözüm meditasyon olarak biliniyor. Bu nedenle meditasyon, stres ve endişeyi ortadan kaldırıyor.

Meditasyon Hafızayı Güçlenindirir

Beynin öğrenme kabiliyeti arttığı için hafızanın güçlenmesi söz konusudur. Yaratıcılığı arttıran ve odaklanabilme imkanını yükselten meditasyon ile vücudun gevşemesi daha doğru düşünebilmeyi sağlar. Özellikle sınav dönemlerinde meditasyon yapılması öğrencilerin derslere ve sınava konsantre olabilmesini öğrenmesini sağlayacaktır.

Ağrı ve Acıyı Azaltır

Vücudunuzda ağrı varsa meditasyon yaparak bu ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz. Birçok kişinin tercih ettiği meditasyon için başlangıç ve ilerleme evrelerinde bir rehberden destek alabileceğiniz gibi kendi kendinize de meditasyon yapabilirsiniz.

Osho gibi birçok ünlü ismin kitaplarından yararlanabilirsiniz. Müzik ve sessizliğin en iyi birleşim noktası olan meditasyon her zaman kendinizin farkında olmanızı, ruhunuzu dinlendirmenizi ve iç sesinize kulak vermenizi sağlar.

Hamileler İçin De İdeal

Hamilelikte meditasyon hem anne hem de bebek için önemlidir. Anne adaylarının sağlıklı olması, huzurlu olması ve yoga ile birlikte kullanılırsa kilo kontrolünü sağlaması açısından oldukça önemlidir. Günde en azından 20 dakikanızı meditasyon için ayırdığınızda hamilelikteki stres ve hormonal gel gitleri de minimuma indirebilirsiniz. Kısacası kendinizle sessizce kalacağınız birkaç dakika, size çok iyi gelecek, bebeğinizin de bu enerjiyi hissetmesini sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu