Sağlık

Meme Kanseri Riskini Artıran 8 Neden Nedir?

Meme Kanseri Riskini Artıran 8 Neden Nedir? Meme kanseri en sık görülen sağlık problemlerden bir tanesidir. Sadece kadınlarda görülmeyen bu hastalık erkekleri de tehdit edebiliyor. Peki meme kanseri riskini arttıran faktörler nelerdir? detaylar yazımızda..

Meme Kanseri Riskini Artıran 8 Neden Nedir? Meme kanseri nedir? Meme kanseri, meme dokusunun hızlı bir şekilde değişmesidir. Kanserli doku, ilk olarak yakın çevresine daha sonra lenf bezlerine yayılır. Zamanında tanı konulmaması durumunda kanser hastalığı diğer organlara yayılabilir.

Risk Faktörleri

 1. 50-70 yaş arasında bulunmak,
 2. Ailesinde kanser geçmişinin olması,
 3. Daha önce meme kanserine yakalanmak,
 4. Adet başlama yaşının erken ya da geç olması,
 5. Hiç doğum yapmamak,
 6. İlk bebeğini 30 yaşından sonra doğurmak,
 7. Doğum yaptıktan sonra emzirmemek,
 8. Uzun yıllar hormon tedavisi almak,
 9. Sigara ve tütün kullanmak risk durumunu arttırmaktadır.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme içinde kanserli hücre hemen anlaşılmaz. Belirli bir büyüklüğe ulaşan kitle elle kontrol yöntemi sayesinde fark edilir. Kanserli kitleler genelde daha sert ve yüzeyi pürtüklüdür. İşte meme kanserinin belirtileri şunlardır;

 • Memede hissedilen sertlik,
 • İki meme arasında dengesiz görünüm,
 • Meme başında içeri çekilme durumu,
 • Memede kızarıklık,
 • Meme cildinde renk değişimi,
 • Meme başında şekil değişikliği,
 • Memede şişlik durumu,
 • Adet zamanında memede ağrı görülmesi,
 • Meme başında akıntı,
 • Koltuk altında sertleşme ana belirtilerden bir tanesidir.

Meme kanseri sadece kadınları ilgilendiren bir hastalık değildir. Erkeklerde de görülebilir. Erkek meme kanseri genellikle genetiktir. Erkeklerde meme kanserinin önemsenmemesi tedavinin daha da zorlaşmasına neden olabiliyor.

Tedavisi Nasıl?

Meme kanseri konusunda yeni nesil tedavi yöntemleri uygulanıyor. Böylece tanı daha hızlı koyulabiliyor. Tümörün genetik haritası çıkarılarak kişiye özel tedavi yöntemleri uygulanabiliyor. Ayrıca bağışıklık sisteminin uyarılması ile kanserli hücrelerle daha iyi savaşılıyor. Meme kanseri riskini düşürmede genetik tarama testlerinin önemi daha da büyüyor. Uzmanlar genetik tarama testlerinin erken yaşta meme kanseri teşhisinde öne çıktığını açıklıyor. Özellikle ailesinde meme kanseri olan kişilerin bu testleri uygulaması öneriliyor. Koruyucu önlemler alındığı zaman kanser riskinin durumu da azaltılabiliyor. Doğru teşhis ve tedavi yöntemleri sayesinde meme kanseri karşı savaş daha da güçleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu