Sağlık

Meme Kanserinde Risk Faktörleri

Bayanlarda görülen bir çeşit kanser türü olan meme kanseri vakaları, son yıllarda çok daha yüksek oranlara ulaşarak, bayanların en büyük sağlık sorunlarının başında geliyor. Bu noktada bazı faktörler bayanlarda meme kanserinin görülme riskinin çok daha yüksek olmasına neden oluyor.

Meme Kanserinde Risk Faktörleri
Meme Kanserinde Risk Faktörleri

Özellikle doğum yaşı meme kanseri riskinin artmasında da son derece etkili bir rol üstleniyor. Özelliklede daha önce hiç doğum yapmayan ve ilk doğumunu 30 yaş ve sonrasında yapmış olan bayanlarda meme kanseri riskini çok daha yüksek oranlara ulaştırıyor. Bu faktörün dışında da adet yaşı da son derece etkili faktörler arasında bulunuyor.

Meme Kanserinde Risk Faktörleri
Meme Kanserinde Risk Faktörleri

Meme Kanserinde Adet Etkiliyor

Adet başlama yaşının erken olmasının veya bayanların adetten kesilme yaşının geç olması meme kanseri riskinin artmasında son derece etkili olan faktörler arasında kendisine yer buluyor. Geçmişte yaşanan meme hastalıkları da meme kanserinde son derece etkili oluyor.

Özelliklede memede kanser gibi ciddi bir hastalığa öncü olarak gösterilebilecek lezyon, kist ve fibroadenom gibi hastalıkları yaşayan bayanlar meme kanserinde çok daha yüksek riske sahip oluyor. Bayanların en büyük ve en yaygın sorunu meme kanseri, kalıtsal olarak da ortaya çıkabiliyor.

Bu neden dolayısı ile de günümüz modern çağında ailesi içerisinde ya da akrabaları arasında meme kanseri olan bayan bulunan kadınlar için meme kanseri olma riski çok daha yüksek oluyor. Bir göğüste oluşan ve geçen meme kanserinden sonra diğer göğüs içinde risk yükseliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu