Sağlık

MENOPOZA GİRDİĞİNİZİ NASIL ANLARSINIZ?

MENOPOZA GİRDİĞİNİZİ NASIL ANLARSINIZ?

Menopoz kelime olarak anlamı son adat tarihinden sonraki 1 yıllık süreyi izler. Araştırmalara göre kadınlarda Adet kanamasının son olarak görüldüğü yaş 51dir.  Kadının   son adet kanaması gördüğü tarihten önceki 4-7 yıllık sürece, menopozsal geçiş dönemi adı verilmektedir. Bu dönem, adet düzensizliklerinin ortaya çıktığı dönemlerdir. Bu dönemlerde çoğu kadınlar hamile kalamayacağını düşünerek korunmayı bıraktığından hamilede kalabilir.

 

MENOPOZA GİRDİĞİNİZİ NASIL ANLARSINIZ?

Ateş Basmaları Menopoz yaşayıp, bu yazımızı okuyan bayanlar bilir bu sürecin ne kadar sıkıntı vereci olduğunu. Öyle ki kadında yüz ve vücudun çeşitli yerlerinde başlayan bir sıcaklık hissedilir. Halk arasında ateş basması olarak tan bilir.Ayrıca ve tansiyonda yükselme ile kendini yoğun şekilde hissettirir.Menopoz döneminde 2 yıl önce başlayan bu süreç 10 ile 15 yıl arasında sürebilir.

Kemik erimesi menopoz döneminde hızlı kemik kaybı yaşanmaktadır. Bunun belirlenmesi için kemik mineral yoğunluğu ölçülmektedir.. Kalça   bilek omurga, kemikleri kırılma riski yüksektir.

 

MENOPOZA GİRDİĞİNİZİ NASIL ANLARSINIZ?

– Kalp damar şikayeti. Menopoz dönemindeki kadınlarda HDL kolesterol düşerek, , LDL kolesterol düzeyi arttığından 60 lı yaşlarda kalp krizi riski çoğalır.Hızlı kilo alımı

Hılı Kilo Artışı İlerleyen yaş ve menopozla birlilikte metabolizma yavaşlayacağından  hızla kilo alımı görülür. Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirerek sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.

 -Ciltte Kırışıklı, Leke Cilte kısım kısım renk değişimi ve kırışıklıklar gözlenebilir.

 

 

 

Erken Menopozsal Geçişleri

 

Uyku Düzensizlikleri uykuya dalamama zor uykuya geçme, uyku arasında  menopozun en bilinen şikayetlerinden biri olan birden bire başlayan ateş basmaları kadında uyku düzensizliğini tetikler.

 

 

 

Erken Menopozsal Geçişleri

Erken Menopozsal Geçişleri

Erken menopozsal geçişlerinde normal adet düzensizliklerinden farklı olarak 7 günden daha uzun süren değişimler ortaya çıkar. Adetler normale göre çok daha sık görülür ve yazımızın başında belirttiğimiz üzere hormon düzeyinde artış olacağından istem dışı hamile kalınabilinir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu