Yaşam

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Kış aylarında alınan kiloların asıl nedeni enerji dengesini sağlanmamasıdır. Bu durumda her insanın aklına şu soru takılmaktadır. Metabolizma nasıl hızlandırılır?

Metabolizmanın eski durumuna gelebilmesi için dengeli şekilde beslenmek ve spor yapmak gerekmektedir. Bununla beraber 3 ana öğünlü bir beslenme programı ve tempolu yürüyüşlerle metabolizma eski durumuna getirilmektedir. Beslenme uzmanına danışarak kişiye özel hazırlanan, hafta içerisinde 0,5 – 1 kilogram verilmesini hedeflemiş olan ve besin grubunu içeren dengeli bir beslenme programı uygulanması gerekmektedir.

Kilo verme konusunda pek çok insan duyduklarına göre stratejiler yapmaya çalışmaktadır. Bununla beraber diyetisyenlerden bu durumun doğru yolunu bildikleri zaman etkili sonuç alabilmektedir. Bununa beraber insanlar kilo verme denemeleri hayal kırıklığından ibaret olabilmektedir. Özellikle 40 yaşını geçtikten sonra bilimsel şekilde kanıtlanan kilo verme yöntemleri işe yaramamaktadır. Her türlü çabaya rağmen vücudunuz üzerinden ekstra kilolarınızı atamıyorsanız, önerilerimizi okuyabilirsiniz. Metabolizma hızının azalmasının en büyük nedeni düzensiz beslenmedir.

Altın Öneriler

Metabolizmayı hızlandırmak için güne hafif bir kahvaltı yapmalı ve gün boyu öğün atlanmaması gerekmektedir. Besinler iyi bir şekilde çiğnenmeli, yavaş yavaş sık yenilmesi gerekmektedir. Tatlı ve çikolata tüketimi konusunda dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer tatlı yenmesi durumunda hamurlu ve şerbetli tatlılar tüketilmemesi önerilmektedir. Aşırı yemek tüketme kalp, böbrek, karaciğer ya da yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunan insanlarda sağlık problemlerine neden olmaktadır. Metabolizma hızının yavaşlaması, sindirim sistemi problemleri gibi şikayetlerinde ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle akşam yemeği içerisinde çok yağlı besinleri tercih etmemeli, porsiyon ölçülerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bununla beraber akşam yemeğinin çok geç saatleri içerisinde yenilmemesine dikkat edilmesi önemlidir. Sizde metabolizmayı hızlandıran önerileri uygulayarak sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu