Eğitim & Kurs

Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Neler Değişti

 

Özel eğitim kurumları günümüzde birçok noktada aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu hali ile sizlerin en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olacak eylemlerde bulunmaya ve birçok faaliyeti ile de sizlere avantajlar sağlaya devam etmektedir. Sizler de bu kurumlar sayesinde birçok bireyin daha iyi ve daha doğru bir şekilde eğitim almasına yardımcı olabilir ve onların yaşam şartlarının iyileşmesine fayda sağlayabilirsiniz.

Özel eğitim kurumları yönetmeliği çok yakın bir zamanda büyük bir değişiklik ile karşı karşıya yer almıştır. Yapılan yeni düzenlemeye göre daha önce engelli olan bireylerin ders saatlerinin 45 dakika olduğu bilinmektedir. Ancak yeni düzenleme sayesinde artık onlarda hem ilköğretim hem de ortaöğretim süreçlerinde derslerini artık 40 dakika olacak şekilde görmeye başlayacaklardır. Bu hali ile artık verilen eğitimler bireyselleştirilmiştir. Bu durum tüm bireyler açısından çok daha sağlıklı bir şekilde eğitim sürecinin yaşanmasına yardımcı olacaktır.

Eğitim Sistemindeki Yenilikler

Yapılan yenilikler arasında kendisini en çok gösteren bir diğer yenilik artık 100 kişiden fazla olan merkezlere devletinde yardımı ile mecburi olarak müdür atanmasının yapılacağıdır. Bu şekilde disiplinli bir iş ilişkisinin kurulması da sağlanmış olacaktır. Aynı şekilde burada yer alan öğrenci sayısının da 600 olması ya da bu sayıyı aşması durumunda zorunlu olarak yine sosyal hizmetlerde görev alan personellerin buraya da atamasının yapılacağı kararlaştırılmıştır.

Bu tür kurumlarda çalışacak bireylerden çok daha üstün bir performans beklenmektedir. Bu nedenle resmi gazetede yayınlanan bilgiye göre buralara atanacak bireylerin 3 yıl gibi bir zaman dilimi boyunca rehabilitasyon merkezlerinde çalışma zorunluluğu sunulacaktır. Çünkü eğitim alacak bireyler ile özel olarak ilgilenmek ve onlara doğru eğitim vermek oldukça önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu