Sağlık

Protein Tozu Çeşitleri

 

Protein Tozu Çeşitleri

Soya Proteini

Halk arasında vejetaryen tozu olarak da bilinen bu protein tozu soyadan elde edilmektedir. Hayvansal gıda tüketmek istemeyenlerin seçeneği olabilecek soya proteini kişide kalp sağlığını korumak  için genellikle sporcular tarafından tercih edilir. Tabiki soya proteini sadece tek başına vücudun ihtiyacı olan antioksidanlara destek vermez. Bu nedenden dolayı iyi bir besin programı ile desteklemek gerekir. Tat olarak pek lezzetli olmayan soyalı protein tozunu tatlandırıcı gibi besinler ile kullanılması tavsiye edilir.

 

Yumurta Proteini

Yüksek oranda protein içeren bu protein çeşidi laktoza karşı intoleransı olan kişiler için tercih edilebilir. Şiddetli yapılan spor sonrasında vücudun kendini toparlaması amacıyla kullanılan yumurta proteini yağ yakımını aşırı hızlandırarak kasların daha iyi bir şekilde gelişmesini sağlar. Yumurta akı ile üretilmektedir ve azda olsa karbonhidrat ve yağ içeriğinde mevcuttur.

 

Kazein Proteini

Yavaş emilebilen kazein proteini  bir süt proteinidir. Çok Uzun süre tokluk hissi sağlayan bu protein tozunu en doğru şekilde kullanım yatmadan önce kullanmaktır, nedeni kas sağlığı açısından önemli bir etkendir.
Sığır Proteini

Sığır proteini içerisinde esansiyel amino asitlerin bütününü barındırır. Kas geliştirenler için kesinlikle tavsiye edilen sığır proteini demir ve protein açısından zengindir.
4 – 9 Yaş arası çocuklar için: 19 gram alınması uygundur.
9 – 13 yaş arası çocuklar için: 34 gram alınması uygundur.
14 – 18 yaş arası erişkinler için: Bayanlarda 46 gram – Erkeklerde 52 gram alınması uygundur.
18 Yaş üzeri kişiler için: Kadınlarda 56 gram – Erkeklerde 56 gram alınması uygundur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu