Diyet

Renk diyeti ile zayıflama

1.Acıktığınızda bir elma, muz ve ya nane koklayarak zayıflama.                                                                                                      

       Bu diyet sana tuhaf gelebilir; ama sistem çok iyi çalışıyor. Alan R. Hirsch, MD, Smell ile Chicago Tedavi ve Araştırma Vakfı Taste Nörolojik Müdürü, 3.000 gönüllü üzerinde yaptığı araştırmada, koklama işini daha çok yapan insanların, ortalama olarak daha fazla kilo verdiklerini kanıtlamıştır. Bu teoriye göre, siz gıdayı düşünürken, kokusu ile birlikte hile yapıyorsunuz ve beyin bunu yiyorsunuz gibi algılamaya başlıyor. Beyin koklama işiyle beraber yavaş yavaş, tokluk hissini vermeye başlıyor ve siz artık çok isteseniz de, yiyemiyorsunuz.

Mutfakta yemek pişirirken çok duran birisi, kokusuyla doyma seviyesine geliyor nerdeyse ve diğer bireylere nazaran daha az yiyor.

 

2.Mavi Renk İle Zayıflama

       Birçok fast-food restoranlar da mavi rengi görmezsiniz, çünkü; iyi bir nedeni var: Bir iştah bastırıcı görevini yerine getirir. Yani yemek sırasında mavi mavi duvar boyaları, mavi masalar, akşam yemeği için, giyilmiş olan mavi elbiseler, mavi masa örtüsü beyninizde daha az yeme güdüsü meydana getirmektedir. İşi bilen restoranlar ve fast-foodlar  asla mavi rengi kullanmazlar. Tersine, kırmızı, sarı, turuncu renkleri kullanırlar, bu renklerden kaçının yoksa daha çok yemek yer ve kilo alırsınız. Çalışmalar bu renklerin yemek yeme duyusunu arttırdığını kanıtlamıştır.

3.Ayna Diyeti İle Zayıflama

      Ayna önünde yemek yiyerek zayıflayabilirsiniz. Bir çalışmada aynaların önünde yemek yiyen insanların neredeyse üçte bir oranında yedikleri miktarın azaldığını kanıtlamıştır. Ayna karşısında kendini gören insan, daha az yemesi gerektiğini hatırlıyor ve olması gereken kilo için kendini motive ediyor ve daha az yiyor. Böylelikle ideal kilo için görerek ayarlama yapmak oldukça kolaylaşıyor. Ayna ona hayalindeki insanı hatırlatıyor ve daha az yemesine sebep oluyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu