Sağlık

Selülitleri Yok Etmek İçin Ne Yapmalıyım

Maalesef çoğu kadının büyük problemlerinden biri olan selülit derdi için sadece kozmetik ürünleri yeterli olmuyor. Yüzde yüz kiloyla alakası olmayan bu selülit problemi çok zayıf bir insanda aşırı olabiliyorken kilolu bir insanda hiç selülit olmadığını görebiliyorsunuz. Yani metabolizmamızın hızının yanında tükettiklerimiz ve günlük aktivitelerimiz de selülit oranımızı etkiliyor. Tamamen önlemek imkansız düşüncesinin aksine gerçekten de sabredildiği ve doğru yöntemlere uyulduğu takdirde onlardan kurtulabilirsiniz. Birçok olumsuz fiziksel etken selülit oluşumunu tetikler. Beslenme şeklimiz ve hareketsiz yaşam düzenimiz selülit oluşumuna sebep olan en büyük iki etken. Peki bu sorunu nasıl çözebiliriz? İşte size beş adımda bu dertten kurtulmanın çözümü.
1.BOL SU!
Günlük en az 2 litre içeceğiniz su selülit oluşumunu engelliyor ve var olan selüliti de bilinenin aksine azaltabiliyor!Özellikle içtiğiniz soğuk su metabolizmayı ve selülit bölgesini çalıştırıyor. Su içmeyi alışkanlık haline getirerek ilk adımı atın.
2.KOŞ,YÜRÜ VEYA EGZERSİZ YAP!
Spor salonlarına tonlarca para dökmenize gerek yok. Kendi imkanlarınız dahilinde evde bile egzersizler yapabilirsiniz. Yeter ki hareketlenin. Her gün bir saat bile yürüseniz veya koşsanız selülitlerin zamanla nasıl azaldığını kendi gözlerinizle göreceksiniz. Tek şart spor işini düzene sokmanız ve vazgeçmemeniz.
3.DAR GİYSİLERİNİZDEN KURTULUN!
Giydiğiniz kıyafetler de selülit oluşumunu etkiliyor. Dar ve vücudunuzda iz bırakan kıyafetleri giymeyin. Gözeneklerinize nefes aldırmazsanız selülit oluşumu artacaktır. Rahat giysiler tercih edin. Vücudunuz her an nefes alabilmeli.
4.KESE VEYA FIRÇA!
En etkili yöntemlerden biri selülitli bölgeye fırça veya kese yardımıyla yapılacak olan nazik bir masaj. Hatta taze çekilmiş kahve kullanmanızla birlikte selülit azalmasını hızlandırabilirsiniz. Burada önemli bir faktör var. Duş esnasında yapılacak olan bu masajın soğuk suyla birlikte yapılması gerekiyor. Soğuk su ve masaj birlikte uygulandığında kan dolaşımınız hızlanacak ve gözenekler açılacaktır. Böylelikle selülitler yok olacaktır.
5.BAŞ DÜŞMANLAR:ŞEKER,ALKOL,SİGARA,YAĞ VE TUZ!
Bu beş düşman selülit oluşumunu hem çok hızlandırıyor hem de çok fazla yapıyor. Beşinden de olabildiğince uzak durmak zorundasınız. Özellikle tatlılar ve yağlı yiyecekler hayatınızdan çıkmalıdır. Çünkü anında vücudumuza kilo ve selülit olarak yüklenirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu