Sağlık

SİGARAYI BIRAKMA 

 

SİGARAYI KOLAYCA BIRAKIN

Sigara; günümüzde yaygın olarak kullanılan psikolojik ve fiziksel bir bağımlılıktır. Ancak, sigaranın bağımlılık yapma durumunun en büyük faktörünün psikolojik olduğu kanıtlanmıştır. Anket çalışmalarına göre anketörlerin sigara kullanıcılarına yönelttiği ‘ Sigaraya niçin başladınız, sigaraya başlamanıza sebep olan faktörler nelerdir’ gibi sorulara verilen cevaplar oldukça üzücü ve can sıkıcıdır. İşte kullanıcıların sigarayı bırakamamalarının sebebi de bu cevaplarla biraz olsun aydınlanıyor. Alınan cevapların çoğu; arkadaş çevresi, can sıkıntısı, yalnızlık, sigaranın destek ve keyif verdiği yönündedir. Bir de istisnalar var, ‘ben bağımlı değilim zaten, dudak tiryakisiyim, istesem bırakırım, iradem kuvvetli benim, içime çok çekmiyorum, pasif içici gibiyim’ tarzında. İşte bu tarz sigara kullanıcıları aslında kendilerine en çok zarar verenlerdir. Çünkü; psikolojikmen kendilerini sigara vücuduma zarar vermiyor diye avutarak, bilinç altına sigarayı devamlı olarak kullanmayı aşılayan ve tiryakilik yolunda en hızlı ilerleyenleridir. Bu hususu göz önüne aldığımızda; sigarayı bırakma da en önemli faktörün farkındalık olduğu kanısına varıyoruz.

Sigarayı bırakmak için; önce zararlarının farkına varmak, bilinçaltına bunu aşılamak ve iradeyle bunu güçlendirmek gerekir. Peki farkındalık nasıl sağlanır, bilinçaltı nasıl kontrol altına alınır, iradeye nasıl sahip çıkılır ?  İşte burada da karşımıza kararlılık ve istek duyguları çıkıyor. Bunu tek başına başaran kullanıcılar ne yazık ki sigara tiryakileririnin çok az bir bölümüdür. Çünkü; günümüzde avuntu, farkındalığa, keyif ve haz kararlılığa baskın çıkıyor.  Bu nedenle sigarayı bırakma konusunda, kullanıcıların büyük kısmı uzman kişilerden ya da ilaçlardan destek almayı tercih ediyor. Bu yöntemlerden en başarılı sonuç vereni; hipnoz ile sigarayı bırakma. Bu teknik; araştırmalara göre %85 oranında başarı sağlıyor. Biraz önce bahsettiğimiz farkındalık ve kararlılığı bilinçaltına işleyerek hiçbir kimyasala başvurmadan, iradenizi kuvvetlendirerek kendi kendinize bu illetten vazgeçmenizi sağlıyor.

Hipnoz yöntemi; bu alanda kendini yetiştirmiş hipnoterapist adı verilen uzmanlarca gerçekleştiriliyor. Bilinçaltına işleme tekniğini, hipnoterapistiniz sizin en gevşek, en rahat olduğunuz anda kullanıyor. Sigara kullanmamanız gerektiğini, sigaranın size verdiği zevk ve haz duygularından baskın kılıyor. Sigaraya bakış açınızı değiştiriyor ve farklı hiçbir tekniğe başvurmadan sigaradan soğumuş ve içme isteğiniz kaçmış hissediyorsunuz. İlk seanstan sonra sigara bırakılabilir mi sorusunu sizin kararlılığınız, ne kadar zamandır kullanıcısı olduğunuz, günde kaç tane ya da kaç paket içtiğiniz belirliyor. En kötü ve en iyi ihtimalleri bir aralığa koyduğumuzda 3-5 seans sonrasında sigara isteğiniz tamamen kaçıyor. Sizde sigarayı, kendinizi abur cubura vermeden, sinirlenmeden, moral bozukluğu ve can sıkıntısı yaşamadan bırakmak istiyorsanız bir hipnoterapiste başvurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu