Diyet

Şok Diyet Nedir, Sağlığa Zararı Var Mıdır?

Şok Diyet Nedir, Sağlığa Zararı Var Mıdır? Şok diyet, kısa zamanda fazla kilo vermeyi vadeden beslenme programlarını kapsamaktadır. Daha çok vücuttan su ve ödem atmaya yönelik olduğundan kısa bir sürede tartı üzerinden fazla kilo kaybını sağlamaktadır. Peki şok diyet nedir nasıl yapılır ve sağlığa herhangi bir zararı var mıdır? gibi bir çok merak edilen sorunun cevabını yazımızda cevapladık.

Şok Diyet Nedir, Sağlığa Zararı Var Mıdır? Birbirinden farklı, pek çok liste bulunmakta ve bu listeler, birçok kişi tarafından uygulanmaktadır. Şok diyetlerin çoğu 3-5 gün gibi kısa bir zaman dilimi için planlanmaktadır. Kişiyi fazlaca aç bırakmakta ve günlük besin ihtiyacının alınamamasına neden olmaktadır. Bu nedenle de, şok diyetler, uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Özellikle uzun vadede, kişide birçok soruna neden olabileceğini ifade eden uzmanlar, şok diyetlerden uzak durulması ve dengeli beslenme anlayışının benimsenmesi gerektiğini belirtmektedir.

Şok Diyet Listeleri

Şok diyet listeleri oldukça fazladır. Çoğu zaman 1 günde 1 kilo verdiren diyet, 3 günde 3 kilo verdiren diyet gibi başlıklarla internet sitelerinde yayınlanan bu diyetlerin, birçoğu son derece hatalı bir beslenme programı oluşturmaktadır. Gün boyu yalnızca bir besin çeşidinin tüketildiği listelerin yanı sıra; yalnızca sıvı gıdaların tüketilmesine dayalı listeler de bulunmaktadır. 1 haftada 7 kilo verdiren diyet listesi, 2 günde 3 kilo verdiren şok diyet gibi listeler, şok diyetlerin bazılarıdır.

Şok Diyetler Kimler İçindir?

Şok diyetler, temelinde obezite hastalarının ya da diğer çeşitli hastalıklara sahip olan insanların acil kilo vermesi için oluşturulmaktadır. Uzmanların özel bir şekilde hazırladığı bu listeler, yalnızca hızlı kilo vermeye sağlık açısından mecbur olanların kısa vadede uyguladığı diyetlerdir. Şok diyet adı altında yer alan listelerin büyük bir bölümü uzmanlar tarafından hazırlanmamıştır. Bu nedenle de, kimsenin kendi kafasına göre uygulamaması gerekmektedir. Şok diyetler, kendi keyfine göre hızlı kilo vermek isteyen kişiler için uygun değildir. Uzmanlar, özellikle de uzun vadede şok diyet yapan kişilerde ciddi sağlık problemlerinin görüldüğünü belirtmektedir. Kısacası şok diyet zararları oldukça fazladır. Gerek fizyolojik gerekse psikolojik açıdan insana zarar veren bu diyetler yerine sağlıklı ve dengeli beslenilmesi tavsiye edilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu