Diyet

Spor  yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar

Spor  yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar

Diyetle birlikte yapılan spor kilo kabı için yapılması zorunlu olan bir aktivitedir. Spor yaparak daha hızlı kilo kaybı oluşmasını sağlarız. Diyete alışan bünyemiz sayesinde normalde yapmamız gereken spordan daha fazla spor yaparız. Gözle görülen kilo kaybını artırmak ve hızlı zayıflamak için spor miktarını, yürüyüş miktarını daha fazla olacak şekilde ayarlarız. Bu durum psikolojik olarak yapmak istediğimiz ve sabırsızlığımızdan kaynaklanır. Ancak diyetin üçüncü ayında diyetisyenin hazırladığı diyet listesi bir önceki ay diyet listesine göre daha düşük günlük kalori içerir. Bu kalori miktarı da artırılan spor aktiviketelerde kaybedilen enerjiyi karşılamaya yetmeyebilir.   Bu durumda ayak bileklerimizde bulunan aşıl tendonu olarak adlandırılan tendonunuzda sertleşmeler ve ileri derecede ağrılar oluşacaktır. Aşil tendonu sertleşmesi ve bu ağrıların tedavisi için mutlaka doktora gitmelisiniz. Doktora başvurmadığınız da ağrılar uzun süre devam edecektir.

BU rahatsızlığın oluşmaması için diyetisyeninizin uygun gördüğü miktarda spor yapmalısınız. Vücudunuzu daha fazla yormanız veya daha fazla spor yapmanız sağlıklı olarak kilo vermenizi sağlamayacaktır.

Bir diğer rahatsızlık ise diyetisyeninizin önerisi ile yaptığınız ve kilo kaybında çok etkili olan ip atlama hareketi ile oluşur. İp atlarken mutlaka ortapedik tabanlı spor ayakkabısı kullanmalısınız. Ortapedik tabana sahip ayakkabılar ayak tabanlarınızın zeminle etki anında darbe şiddetini absorbe ederek tabanlarınızı korur. Siz ortapedik olmayan tabana sahip bir ayakkabı kullandığınızda ayak tabanlarını su toplayacak, ayak tabanınızda çekilme ağrılar oluşacaktır. Ayak tabanının su toplaması,  taban ağrılarına maruz kalmamak için seçeceğiniz ayakkabının ortapedik tabanlı olmasına dikkat etmelisiniz.

Spor yaparken ayakkabı seçimi de çok önemlidir. Seçeceğiniz ayakkabı özellikle yürüyüş yapmak için üretilen yürüyüş ayakkabıları seçmelisiniz. Bu ayakkabılar spor yaparken bilek burkulmalarını önler, ayak sağlığınızı koruyup spor yapmaya devam etmenizi sağlar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu