Sağlık

Stresten Kurtulmanın Yolları

 

Ünlü Fransız düşünür Montaigne, Bordeaux Belediye Başkanı seçildiğinde kasabalılara şöyle seslenmişti; ’’Sorunlarınızı ciğerlerimle değil, ellerimle çözeceğim’’. Burada anlatmak istediği ; Nefesin hayatımızdaki önemi ve düzenli nefes alıp vermenin yaşama katkısının büyük olduğu idi. Mutlu anlarda olduğu gibi, kızgın anlarda da aynı sıklıkta nefes alıp vermek , nefesi tutmamanın önemini vurgulayarak, sorunların daha kolay çözüleceğini vurgulamıştır. Sinirsel sorunlar, sinirlerdeki fiziksel bozukluklardan değil, işe yaramama duygusu, korku, endişe, üzüntü, başarısızlık ve umutsuzluk gibi duygulardan kaynaklanmaktadır.

stresten korunmanın yolları

Stresin Neden Olduğu Hastalıklar

Doktorların en büyük hatası; ruh ve beden ayrılmaz bir bütün olduğu halde, onların yalnızca bedeni tedavi etmeye çalışmalarıdır. Korkular, üzüntü ve endişelere neden olur. Üzüntü, insanı gergin ve endişeli yapar. Mide sinirlerini etkiler ve mide salgıları değişir. Ülsere neden olur. Üzüntü; kalbe, yüksek tansiyona, romatizmaya, soğuk algınlığına neden olmaktadır.

Eklem hastalıklarının en büyük nedeni;

1-Evliliğin yıkılması

2-Parasal güçlük ve sıkıntı

3-Yalnızlık ve üzüntü

4-Uzun süren kırgınlıklar

Uzmanların kanıtlamış olduğu bir gerçek var ki, üzüntünün, diş çürümesine bile neden olduğu. Geçmişin ve geleceğin, demir kapılarını kapatın. Günlere kapalı bölmelerde yaşayıp, nankörlüklerin sizi üzmesini engelleyin. Olaya şöyle bakın; Rastlayana kadar, bacakları olmayan bir adama, üzülüyordum ayakkabım yok diye ayaklarıma’’ Bu cümledeki anlamı kavrayıp, neden, niçin olmadı gibi serzenişlerde bulunmayın. Bırakın, hayat aksın. Unutmayın ki; Evrenle bir olursanız, ayaklarınız da olur, ayakkabınız da. ve ayakkabıyı alacak paranız da. Unutmayın ki; Yaşam, onu şekillendiren düşüncelerden ibarettir.

stresten kurtulun

Stresi Kontrol Etmek Gerekir

Dünyaca tanınan ünlü besteci Mozart’ın aslında sağır olduğunu, Einstein’ın matematikten sınıfta kaldığını ve ilkokulda okumayı geç öğrendiği aynı zamanda arkadaşlarıyla iletişim kuramadığı için okuldan atılmak istendiğini, kim bilebilir ki? Bu öyküler, zamanında sadece onları ilgilendirdi. Şuansa, bizim için unutulmayan fenomen kişilerin, hepimiz için birer örnek olması ile ilgileniyoruz. Öyleyse öncelikle elimizdekilere şükretmeli ve şükrü her daim yapmalıyız. Ve yaşamda; elimizde olmayanlara odaklanmamalıyız. Eğer bir amacımız varsa, bu amaca hiçbir engel tanımadan ilerlemeliyiz. Sakin ve kararlı olmalıyız. Stres, panik hali düşünmeyi yavaşlattığı gibi birçok hastalığa da sebebiyet verdiğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu