Eğitim & Kurs

Summerhill Eğitim Modeli Nedir ve Temelleri Nelerdir?

Summerhill Eğitim Modeli Nedir ve Temelleri Nelerdir? İngiltere’nin güneyindeki Summerhill okulu, yıllarca süren özgür ve yenilikçi metodoloji için dünya çapında bir referans olarak kabul edilen ilerici ve demokratik bir eğitim modelidir.

Summerhill Eğitim Modeli Nedir ve Temelleri Nelerdir? Yapılandırılmış bir müfredata sahip olmasına ve üniversitelere erişim sağlayan resmi eğitim sınavlarına katılmasına rağmen, metodoloji belirli çalışmaları dayatmaz.

Sınıf seçimi öğrenci ile birlikte oluşturulur ve her öğrenci için değişir. Yaş grubuna göre üç sınıfa bölünmüş olmasına rağmen, sınıflar aynı bilgiyi paylaşan farklı yaşlardaki çocuklarla karıştırılır. Her sınıf için farklı bir yaklaşım, farklı eğitim hedefleri için tasarlanmış bir öğretmen oryantasyonu vardır. Summerhill eğitim modeli hakkında bilinmesi gereken diğer önemli detaylara bakalım.

Summerhill Eğitim Modelinin Temelleri

Summerhill eğitim modeli temelleri şunlardır:

Duygusal Gelişim

Öğrenciler bedenleri ve duyguları ile temasa geçmeye teşvik edilir. Öğrencilerin her zaman başrolde olduğunu ve demokratik bir bakış açısıyla okula aktif olarak katıldıklarını söyleyebiliriz. Partiler ve etkinlikler düzenlemeye ek olarak, tüm okul organını içeren toplantılarda üzerinde anlaşmaya varılan birimin bir arada yaşama kurallarını formüle ederler. Toplantılar haftada üç kez yapılır ve zorunlu değildir.

Toplantılarda çocuklar, topluluktan bir meslektaşının, çocuk veya yetişkinin bir anlaşmayı ihlal ettiği durumları da duyurma şansına sahiptir. Bu durumlarda hata yapanlara cezalandırıcı bir bakış açısıyla değil, cezanın sebebini anlamaları için önleyici bir bakış açısıyla para cezası verilir. Cezalar okulu temizlemek, 15 dakika zıplamak, oyuncak kullanmaktan belli bir süre yasaklanmak gibi angaryalara dönüşebiliyor. Ayrıca okuldaki kurallar hem yetişkinler hem de öğrenciler için geçerlidir.

Bireyselleştirilmiş Eğitim

Her öğrencinin yolculuğu özeldir ve arzuları/hırsları tarafından yönlendirilir. “Devlet ve toplum, örneğin bir kariyere sahip olmak, bir araba satın almak gibi başarılı olmanın ne anlama geldiğine dair her zaman bir fikir vaaz eder. Summerhill eğitim modeli için başarı, bireyin tanımladığı şeydir. Bundan dolayı her daim öğrencilerin hedeflerine odaklanmalarını sağlarlar.

Serbest Oyun

Oyun, çocukların gelişmesi için doğal bir yoldur. Bu nedenle Summerhill okulu çocukların özgürce oynamasına izin verir. Herhangi bir müdahale olmadan, yalnızca ilgi ve merakları için oyun oynarlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu