Diyet

Taş Devri Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Özellikleri Nelerdir?

Taş Devri Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Özellikleri Nelerdir? Taş devri diyeti Palio diyeti olarak da bilinmektedir. Taş devrinin temeli taş devrinde ilk insanların yemiş olduğu besinlere dayanan bir diyet türüdür.

Taş Devri Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Özellikleri Nelerdir? Palio diyetinin temelini işlenmiş besinlerden uzak durmak yer almaktadır. İşte taş devri diyeti hakkında merak edilen detaylar..

Taş Devri Diyetinin Temel İlkeleri Nelerdir

Taş devri diyeti 3 beyazdan uzak durulması gerektiğini savunur. Pastırma kavurma sucuk gibi besinler evde yapılmış ise yenilmesi serbesttir. Ancak sosis ve salam gibi evlenmiş gıdaların tüketilmesi yasaktır. Günde 1 ila 4 arasında haşlanmış yumurta tüketilebilir. Tavada yumurta ise zeytinyağı veya fındık yağı ile pişirmek gerekmektedir. Haftada iki kere baklagil tüketilmelidir. Et tüketimi sınırsız ve serbesttir genel olarak kendi yağı ile pişmesi önerilmektedir. Çiftlik balığı çiftlik tavuğu yenmesi yasaktır. Denize yakın yerlerdeki balıkların tüketilmesi serbesttir. Tüm sebzeler az pişmiş çiğe yakın olmalıdır. Havuç patates ve bezelye içerisinde şeker olduğu için tüketilmesi önerilmemektedir. Günde en az 8 bardak su içilmesi tavsiye edilmektedir. Meşrubatlar enerji içecekleri kahveler alkoller meyve sularının tüketilmesi kesinlikle yasaktır. Sarımsak ve soğan en güçlü antioksidan olduğu için bolca tüketilmelidir. Evde yapılan kefirin tüketilmesi önerilmektedir. Paketli sütlerin tüketilmesi Palio diyetinde yasaktır. Eğer doğal yollarla süt bulamıyorsanız, Pastörize edilmiş şişe sütler kullanılmalıdır. Tereyağı doğal olduğu sürece kullanılabilir.

Taş Devri Diyetinde Önemli Noktalar Nelerdir

Sıkça beslenmek yerine acıkmayı beklemelisiniz. Düzenli egzersizlerle günde en az bir saat yürüyüş yaparak ideal kilonuzu koruyabilirsiniz. Günde 6 8 saat uyumaya özen göstermelisiniz. Güneşlenerek D vitamini vücudumuza alabilirsiniz vücudumuzda karbonhidrat ve sebze alımında dikkat etmelisiniz.

Tüm diyet türlerinde olduğu gibi Taş Devri diyetinde de su tüketiminize özen göstermelisiniz. Su metabolizmanızı hızlandırıp yağ yakımınızı daha kolay bir hale getirir. Aynı zamanda tokluk hissi vererek acıkmanızı geciktirir. Diyet uygularken önemli olan istikrarlı bir şekilde diyet programınızı uygulamanızdır. İstikrarlı bir şekilde diyetinizi uyguladığınız takdirde, vücudunuzun diyete alışması da oldukça kolay olacaktır. Unutmayalım ki istikrarlı olduğunuz sürece hiçbir diyet zor değildir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu